Pielęgnacja skóry atopowej. O czym warto pamiętać?
Skóra atopowa wymaga specjalnej pielęgnacji, gdyż jest ona znacznie cieńsza i bardziej sucha, niż skóra zdrowego człowieka. Suchość, zaczerwienienie i uporczywe swędzenie skóry to cechy charakterystyczne osoby chorującej na AZS. Skórze brakuje składników, które odpowiadają za jej nawilżanie, przez co staje się ona bardziej transparentna, przepuszczalna i przede wszystkim nadwrażliwa.
Kosmetyki do zadań specjalnych – higiena codzienna w AZS
Zdrowy człowiek może wybierać pomiędzy setkami preparatów, służących do codziennej pielęgnacji skóry. Może kierować się egzotycznym zapachem, wydajną konsystencją lub ładnym kolorem. Osoba borykająca się z AZS niestety nie może pozwolić sobie na komfort zakupu pierwszego lepszego kosmetyku do pielęgnacji ciała i twarzy, ponieważ większość z nich zawiera substancje drażniące. Należy postawić na kosmetyki naturalne lub dermokosmetyki, które pozbawione są szkodliwych dla skóry atopowej składników. Doskonałym wyborem będą naturalne, wolne od sztucznych parabenów, silikonów i PEGów preparaty myjące, przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej. Najbezpieczniejsze są łagodne, bezzapachowe żele pod prysznic i mydła, wzbogacone dodatkowo substancjami nawilżającymi. Dobrze sprawdzą się m.in.. produkty Cetaphil, znajdziemy wśród nich zarówno emulsje do mycia, jak i balsamy nawilżające.
Do codziennego mycia i kąpieli skóry atopowej najlepsze są emolienty, których zadaniem jest przywrócenie oraz utrzymanie optymalnego nawilżenia i natłuszczenia skóry. Do najważniejszych właściwości emolientów zaliczamy:
- zmiękczenie naskórka,
- zatrzymywanie wody w naskórku,
- działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne,
- odbudowę i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania skóry,
- uzupełnienie brakujących lipidów,
- zmniejszenie ostrych stanów chorobowych skóry.
Namoczenie skóry podczas kąpieli lub mycia nie powinno trwać dłużej niż 10-15 minut, przy czym temperatura wody musi być jak najbardziej zbliżona do temperatury ciała. Wykluczone jest używanie gąbki i myjki, które podrażniają naskórek. Osuszenie odbywa się za pomocą bawełnianego ręcznika, przykładanego delikatnie do skóry. Bardzo ważna jest dbałość o nieustanne nawilżanie skóry, również po kąpieli. W pielęgnacji skóry atopowej zalecane są kremy, maści oraz balsamy zawierające emolienty.
Czego należy unikać w pielęgnacji skóry atopowej?
Postępując ze skórą atopową, należy zwrócić szczególną uwagę na ograniczenie czynników szkodliwych, które mogą pogorszyć stan chorobowy. Podstawą jest zadbanie o ograniczenie w bezpośrednim kontakcie substancji i przedmiotów mogących wywołać podrażnienie, alergie, lub spowodować gromadzenie się roztoczy. Odpowiednia dieta, ograniczająca substancje alergizujące jest kluczowa. Nie są zalecane produkty wysoko przetworzone oraz zawierające sztuczne barwniki i konserwanty. W składzie kosmetyków powinny znajdować się wyłącznie naturalne substancje i oleje, natomiast wykluczone są wszelkie substancje zapachowe oraz barwniki i parabeny. Czytając ulotkę kosmetyku, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby w składzie nie znalazł się Sodium Laureth Sulfate, który wraz z brudem usuwa niezbędne skórze lipidy.