Przyczyny nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu to problem niezwykle powszechny, który dotyka nie tylko osób starszych. Z jego konsekwencjami zmagają się również młodzi ludzie. Bez względu na wiek pacjenta, rozwój tej dolegliwości zawsze oznacza duży dyskomfort z którym trzeba nauczyć się walczyć. Jakie są najczęstsze przyczyny nietrzymania moczu? Czy można zapobiec wystąpieniu tej przykrej w swoich skutkach dolegliwości i jak sobie z nią radzić? Spróbujemy poszukać odpowiedzi.
Nietrzymanie moczu – jak powstaje problem?
Główną przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie siły mięśni dna miednicy do którego może dochodzić na skutek działania różnych czynników. Jedną z nich bez wątpienia jest wiek. Podobnie jak w przypadku pozostałych grup mięśni w ciele człowieka, osłabienie ich siły jest naturalnym procesem towarzyszącym upływowi czasu i związanemu z nim starzeniu się organizmu. To właśnie dlatego NTM często określa się mianem problemu osób starszych. I choć faktycznie zjawisko to najbardziej rozpowszechnione jest u osób w podeszłym wieku, nie oznacza to jednak, że nie problem ten nie może wystąpić u osób młodszych.
Okazuje się, że z konsekwencjami nietrzymania moczu można zmagać się niemalże w każdym wieku. Dzieje się tak między innymi u młodych matek, u których osłabienie siły mięśni dna miednicy bardzo często jest następstwem przebytego porodu. Podobnie sytuacja wygląda u pacjentów po przebytych zabiegach chirurgicznych, a także mężczyzn cierpiących na przerost gruczołu krokowego oraz kobiet w okresie menopauzy.
Jak łatwo zauważyć na rozwój NTM można być narażonym na każdym etapie życia i co istotne problemom z nietrzymaniem moczu niestety trudno zapobiegać. Często bowiem ich przyczyna jest niezależna od pacjenta i ściśle związana z jego stanem zdrowia. Na szczęście jednak z NTM, podobnie jak i jego następstwami można walczyć. Kluczem do sukcesu w tym względzie jest konsultacja lekarska. Warto przełamać swoje opory i zgłosić się do lekarza od razu po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów związanych z mimowolnym oddawaniem moczu. Na dalszych etapach leczenia należy przestrzegać zaleceń lekarskich i zasad stosowanych metod leczenia. Warto też korzystać z produktów chłonnych przeznaczonych dla osób cierpiących na NTM. Dzięki ich zastosowaniu odczuwany dyskomfort związany z symptomami schorzenia, które mogą mieć różny stopień nasilenia, można znacznie zredukować.
Higiena z produktami chłonnymi – to musi się udać!
Przestrzeganie zasad higieny w przypadku zmagania z konsekwencjami nietrzymania moczu jest niezwykle istotne, zwłaszcza w kontekście poprawy samopoczucia pacjenta. Nietrzymanie moczu jest bowiem dolegliwością, która zazwyczaj jest dla chorego źródłem nieustającego lęku przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji i wstydu. Dlatego warto zadbać o skuteczną ochronę przed przeciekaniem stosując produkty chłonne – wkładki, pieluchomajtki, bielizna chłonna. Różnorodność stopnia chłonności poszczególnych produktów pozwala wybrać ten, który jest adekwatny do stopnia nasilenia objawów schorzenia. Każdy z nich zapewnia skuteczną ochronę przed przeciekaniem a dodatkowo niweluje nieprzyjemne zapachy.