Przyczyny powstania odparzeń skóry

Fot. materiały partnera

Odparzenia skóry to problem, który może dotknąć każdego. Nie bez przyczyny kojarzony jest on jednak z niemowlętami. To właśnie maluszki są najbardziej narażone na bolesne zmiany skóry. Dzieje się tak nie bez powodu – główną winowajczynią jest pielucha, choć nie tylko. Odparzenia skóry powstawać mogą z wielu powodów.

Odparzenia skóry u dziecka – przyczyny

Odparzenia to problem głównie okresu niemowlęcego. Maluszki posiadają wrażliwą skórę, która nie potrafi bronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jest więc ona podatna na podrażnienia. Nie pomaga także to, że dziecko niemal cały czas nosi pieluszkę. Uszkadza ona skórę na skutek tarcia, a także utrudnia dostęp powietrza. Z powodu zabrudzenia staje się ona idealnym środowiskiem do namnażania się bakterii i rozwoju infekcji. Zbyt rzadkie zmiany pieluchy i niedostateczna higiena to najczęstszy powód pojawienia się u dziecka odparzeń.
Do pieluszkowego zapalenia skóry może dojść na skutek zmian diety i biegunki. Winowajcą są czasem substancje użyte do produkcji pieluszek, na które maluszek okazuje się być uczulony. Powodem bywa antybiotykoterapia i wysoka temperatura otoczenia, która zwiększa potliwość u dziecka.

Odparzenia skóry u osoby dorosłej – przyczyny

Odparzenia skóry, zwłaszcza w okolicach intymnych, to problem, który dotyczy również osób dorosłych. Szczególnie mocno dotyka on przewlekle chorych ludzi, którzy są unieruchomieni. Dotyczy on także osób, które mają problem z nietrzymaniem moczu, w związku z czym korzystają one z pieluch czy pieluchomajtek. Stan zapalny skóry może być powiązany z różnymi chorobami, często są to schorzenia tarczycy. Może on być skutkiem ubocznym menopauzy lub kuracji antybiotykowej. Zdarza się także, że dorosły jest uczulony na niektóre składniki chemiczne, które są obecne w proszkach do prania lub płynach do płukania tkanin. Co ciekawe, na występowanie odparzeń narażone są także osoby, które mają za sobą wzmożony wysiłek fizyczny. Podrażnienie skóry może wynikać również z otyłości i zwiększonej potliwości.

Jak leczyć odparzenia?

Pierwsze objawy odparzeń skóry można wyleczyć samemu za pomocą specjalnego kremu. Zdarza się jednak, że towarzyszy im stan zapalny. Wówczas należy udać się do lekarza, który wdroży leczenie farmakologiczne. Najczęściej przepisuje on leki przeciwzapalne, sterydy, antybiotyki, leki histaminowe, a nawet przeciwdrożdżakowe. Wybór odpowiednich leków powiązany jest z przyczyną, która wywołała stan zapalny. Również w tym przypadku należy sięgnąć po krem, który wspomoże leczenie farmakologiczne. Powinien on zawierać w swoim składzie tlenek cynku.

Na szczęście na rynku nie brakuje maści na odparzenie pieluszkowe. Wśród nich wyróżnia się Sudocrem Expert. Posiada on pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Stowarzyszenia Pielęgniarek Pediatrycznych. Jest to krem hipoalergiczny, odpowiedni nawet dla bardzo wrażliwej skóry dziecka. Zawiera on nie tylko tlenek cynku, który ma działanie ochronne i regenerujące. W jego składzie znalazła się również nawilżająca lanolina czy alkohol benzylowy, który dezynfekuje i miejscowo znieczula. Z kolei benzoesan benzylu i cynamonian benzylu mają działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Maść działa więc na wielu polach, szybko redukując objawy pieluszkowego zapalenia skóry, a także łagodząc dyskomfort związany z pieczeniem i swędzeniem skóry. Więcej o produkcie można przeczytać na https://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/.

Odparzenia skóry to problem, który najczęściej dotyka dzieci w okresie niemowlęcym. Może on także dotyczyć osób dorosłych. Okazuje się, że do odparzeń może dojść nie tylko na skutek noszenia pieluchy. Powodów podrażnienia czy stanu zapalnego skóry może być znacznie więcej. Warto mieć świadomość, jakie są czynniki ryzyka. Leczenie odparzeń polega na stosowaniu specjalnych maści, czasem na przyjmowaniu środków farmakologicznych. Więcej informacji o pieluszkowym zapaleniu znaleźć można tutaj: https://sudocrempolska.pl/czym-jest-pieluszkowe-odparzenie-skory/.