Psycholog dla młodzieży – jak wybrać odpowiedniego specjalistę?
Obecnie obserwujemy znaczny wzrost liczby nastolatków i młodych nastolatków, borykających się z uczuciem lęku, depresją, przewlekłym stresem i innymi problemami ze zdrowiem psychicznym. W wielu przypadkach konieczna jest pomoc doświadczonego specjalisty. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze psychologa młodzieżowego!
Wsparcie psychologiczne dla młodzieży
Zastanawiasz się, jak wybrać psychologa dla swojego nastolatka? Umów się na wstępną konsultację, podczas której zadasz kilka pytań. Przede wszystkim dowiedz się, jak nawiązuje kontakt z nastoletnimi, często zbuntowanymi, klientami. Jeśli nie ma wypracowanej strategii ani sposobów na budowę dobrych relacji, lepiej poszukaj innego specjalisty.
Doświadczeni psycholodzy śledzą najnowsze wiadomości ze świata muzyki, gier i sportu, ponieważ taka wiedza pozwala im często nawiązać kontakt z nastolatkiem. Dobry terapeuta zapyta, jaką muzykę lubi klient, a następnie posłucha jej w domowym zaciszu. Przeanalizuje teksty, aby zrozumieć świat nastolatka. Zapyta, co dla niego znaczą wybrane piosenki. Jeśli rzeczywiście ma mu pomóc, musi zanurkować nieco głębiej, a nie ograniczać się do standardowych pytań. Należy podkreślić, że psycholog powinien zrozumieć, a nie oceniać pacjenta.
Jak wybrać psychologa dla nastolatka?
Pamiętaj, aby zapytać wybranego specjalistę, jak podchodzi do klauzuli poufności. Czy zdradza rodzicom, czego dowiedział się w czasie konsultacji? To, co zaleca psycholog, może się różnić od tego, czego chcesz. Jeśli jednak chcesz pomóc swojemu dziecku, powinieneś respektować obowiązujące zasady. Nastolatek potrzebuje przestrzeni, tylko wtedy nie martwi się, że ktoś zacznie go osądzać. Może wówczas pytać i rozmawiać o wszystkim, przy okazji porusza tematy, których się wstydzi i boi. Nie musi się martwić, że w którymś momencie psycholog zacznie mu mówić, co powinien zrobić. Warto przypomnieć, że rolą specjalisty jest nauczenie pacjenta krytycznego myślenia, konstruktywnych sposobów rozwiązania problemów i kontrolowania gwałtownych emocji.
Po zdiagnozowaniu problemów pacjenta psycholog może zaproponować sesje grupowe, w czasie których popracuje nad komunikacją w rodzinie. Dodatkowo pomoże każdemu członkowi rodziny określić swoje cele, potrzeby i obawy. Należy przy tym podkreślić, że specjalista szanuje potrzebę prywatności nastolatka, dlatego nie będzie dzielił się jego przemyśleniami w trakcie spotkań grupowych.
Dobry psycholog dla dzieci i młodzieży
Dowiedz się, z jakich metod i narzędzi korzysta dany psycholog, a następnie zapytaj, dlaczego uważa, że taka forma terapii sprawdzi się w przypadku Twojego dziecka. Warto zauważyć, że niemal każdy model pracy ma swoje zalety, ale potrzebujesz doradcy, który potrafi uzasadnić swoją decyzję.
Należy pamiętać, że nastolatki to nie tylko młodzi dorośli, każdy z nich ma inne potrzeby, w związku z tym potrzebują indywidualnego podejścia. Psycholog powinien budować z nimi relacje oparte na wzajemnym zaufaniu, szacunku i wspólnym dążeniu do celu. Jego rola polega przede wszystkim na odkryciu, w jaki sposób konflikty, rozczarowania i niepowodzenia, jakich doświadczył pacjent, mogą stać się okazją do dokonania pozytywnych zmian.
Na co zwracać uwagę przy wyborze psychologa młodzieżowego?
Znajdź specjalistę, który naprawdę chce poznać potrzeby i obawy pacjenta. Dobry terapeuta potrafi oddzielić problem od nastolatka i wie, że pomimo wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym, ma nieograniczony potencjał.
Zadaj sobie pytanie, jakich konkretnych cech będzie szukał nastolatek u psychologa. Czy lepiej zareaguje na kogoś, kto będzie bezpośredni i konkretny, a może woli kogoś wspierającego i opiekuńczego. Zastanów się, czy chętniej porozmawia z kimś młodszym i energicznym, a może szybciej nawiąże relacje ze starszym psychologiem. Obserwuj, jak zachowuje się Twoja pociecha po wizytach u psychologa. Jeśli z jakiegoś powodu nie nawiązuje dobrych relacji z terapeutą lub mu nie ufa, lepiej poszukaj innego specjalisty.
Przeprowadź dogłębne badania i poproś o referencje. Poszukaj opinii na temat wybranego psychologa na forach i w mediach społecznościowych. Sprawdź, czy w Twojej okolicy działają psycholodzy, którzy specjalizują się w leczeniu dzieci i młodzieży. Porozmawiaj z innymi rodzicami, jakie mają doświadczenia z danym terapeutą. Często właśnie te osobiste spostrzeżenia pomagają podjąć decyzję.
Kiedy warto umówić nastolatka do psychologa?
Jeśli dostrzegłeś, że Twój nastolatek ma problem z samooceną lub poczuciem własnej wartości, możesz go umówić do psychologa. Specjalista potrafi również zdiagnozować i leczyć zaburzenia nastroju, takie jak cyklotymia, i dystymia. Terapeuta może również pomóc pacjentowi, który wykazuje skłonności do samoagresji lub doświadczył traumy albo przemocy.
Zastanawiasz się, kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa dla młodzieży i nastolatków? Avigon współpracuje z doświadczonymi specjalistami, którzy pogłębiają swoją wiedzę, regularnie uczestnicząc w kursach i szkoleniach poświęconych rozwojowi i problemom okresu dojrzewania. Nie tylko wspierają pacjentów w rozwiązywaniu problemów, lecz także prowadzą działania profilaktyczne. Niejednokrotnie wchodzą w rolę mediatora między nastolatkiem a osobą dorosłą, np. rodzicem, opiekunem, czy nauczycielem. W razie potrzeby psycholog dla dzieci i młodzieży prowadzi mediacje rówieśnicze lub interwencje kryzysowe.