Rodzaje środków przeciwbólowych – jakie mamy do dyspozycji i jakie są przeciwwskazania?
Leki przeciwbólowe nazywane są analgetykami, zawarte w nich substancje chemiczne wywołują analgezję (zniesienie czucia bólu). Preparaty dostępne na rynku pomagają na wiele dolegliwości takich jak: bóle mięśni i stawów, głowy, brzucha czy bolesność spowodowana chorobą zwyrodnieniową. Na określony rodzaj bólu, warto dobrać odpowiedni lek, który zadziała szybko i skutecznie.
Rodzaje środków przeciwbólowych
Kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany aspiryną)
Uniwersalny środek przeciwbólowy, wykazujący działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Skuteczny również na bóle migrenowe. Kwas acetylosalicylowy działa także jako lek przeciwzakrzepowy, o ile jest regularnie przyjmowany przez dłuższy okres. Jest to składnik wielu leków złożonych, zaliczany do grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Leki zawierające ten kwas to między innymi popularna w naszym kraju aspiryna czy polopiryna.
Przeciwwskazania:
- choroba wrzodowa żołądka
- karmienie piersią
- dzieci do 12 roku życia
- astma
- skazy krwotoczne
- cukrzyca
- oczekiwanie na operację (na 7-10 dni przed zabiegiem)
Ibuprofen
Wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych, które są głównymi przyczynami bólu. Wykazuje również działanie przeciwgorączkowe, w niewielkim stopniu hamuje także zlepianie płytek krwi oraz mniejsza jej krzepliwość. Środek ten nie gromadzi się w organizmie, jest wydalany z moczem nawet do 90 %, pod postacią metabolitów (związki organiczne niezbędne do wzrostu oraz rozwoju organizmu).
Przeciwwskazania
- uczulenie na ibuprofen czy inny składnik leku
- choroba wrzodowa
- choroba dwunastnicy
- przyjmowanie w tym samym czasie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych
- ciężka niewydolność wątroby, serca lub nerek
- skaza krwotoczna
Paracetamol
Lek charakteryzujący się działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jego właściwości przeciwzapalne są bardzo małe w porównaniu do ibuprofenu czy kwasu acetylosalicylowego. Paracetamol może być stosowany jako lek przeciwzakrzepowy. Substancja ta bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie jej we krwi osiągane jest po 30 minutach. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się około 4 godzin.
Przeciwwskazania
- ciężka niewydolność nerek oraz wątroby
- nadwrażliwość na składnik leku
- dzieci poniżej 3 miesiąca życia
Ketoprofen
Ketoprofen to substancja czynna znajdująca się w ketanolu, która wykazuje się silnym działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Preparat ten działa silniej aniżeli leki z paracetamolem czy ibuprofenem. Jego działanie polega na zahamowaniu aktywności enzymów cyklooksygenazy. Dzięki czemu, doprowadza do zmniejszonego odczuwania bólu, mniejszej gorączki i obrzęków. Ketonal należy do grupy leków niesteroidowych, przeciwreumatycznych. Jest on metabolizowany w organizmie, poprzez sprzęganie z kwasem glukuronowym. Substancję tą organizm wydala w większości w moczu, pod postacią glukuronidu.
Przeciwwskazania
- nadwrażliwość na substancję czynną albo pomocniczą
- choroba wrzodowa, dwunastnicy
- krwawienie z przewodu pokarmowego
- krwawienie mózgowy lub jakiekolwiek inne czynne krwawienie
- ciężka niewydolność serca
- ciężka niewydolność nerek
- ciężka niewydolność wątroby
- III trymestr ciąży
- dzieci poniżej 15 roku życia