Tabletka „dzień po” – czy można się spodziewać skutków ubocznych?
Tabletka „dzień po” przyjmowana jest w celu ochrony przed nieplanowanym poczęciem, jeśli dojdzie do ryzykownego stosunku seksualnego. Jej działanie ukierunkowane jest na opóźnianie owulacji, co jednak może odbić się również na innych kwestiach, jeśli chodzi o funkcjonowanie organizmu kobiety. Jakie skutki uboczne mogą mieć tabletki „po”?
Tabletki „dzień po” – czym są i jak działają na organizm?
Awaryjne środki antykoncepcyjne są lekami hormonalnymi, których główne pożądane działanie polega na hamowaniu owulacji, by nie doszło do zapłodnienia. Nie przerywają ciąży już istniejącej, ale mają na celu wpłynąć na ciało kobiety tak, aby do tej ciąży nie doszło, a to wiąże się z pewnymi zmianami w funkcjonowaniu jej organizmu. Tabletka „dzień po” może zatem wpływać na kobietę również w sposób, który nie jest pożądany, czyli powodować pewne przemijające dolegliwości, określane jako skutki uboczne. Są to zazwyczaj objawy o niewielkim nasileniu, które mijają szybko, ponadto nie każda kobieta je odczuwa.
Tabletki „dzień po” skutki uboczne mogą mieć w niektórych przypadkach podobne do pierwszych symptomów wczesnej ciąży. Należy się z tym liczyć, ponieważ żadna antykoncepcja, w tym również antykoncepcja ratunkowa, nie zapewnia 100% ochrony przed ciążą. Jeśli zatem u kobiety pojawią się pewne objawy, które mogłyby wskazywać na ciążę, zalecane jest kontrolne wykonanie testu ciążowego oraz zgłoszenie się do ginekologa.
Jak zdobyć tabletkę „dzień po” najszybciej?
Wszystkie tabletki „dzień po” w Polsce kupić można jedynie w aptece i to po wcześniejszym okazaniu ważnej recepty wystawionej przez lekarza. Nie musi być to jednak recepta wystawiana w ramach wizyty na NFZ, ponieważ tabletka „dzień po” ellaOne i Escapelle może być przepisana w razie potrzeby też przez lekarza przyjmującego prywatnie. Gdy zajdzie taka potrzeba, tabletka dzień po może być wystawiona również zdalnie, o ile oczywiście pacjentka nie ma przeciwwskazań medycznych do jej przyjęcia.
Jak zdobyć tabletkę „dzień po” w ten sposób? Procedura postępowania wygląda podobnie do wizyty stacjonarnej – lekarz przeprowadza wywiad i na jego podstawie decyduje, czy kobiecie może być przepisana tabletka „po”. Gdzie kupić produkt z receptą, nie będzie już problemem. Wystarczy udać się do apteki posiadającej daną antykoncepcję awaryjną na stanie i okazać otrzymany kod e-recepty, a po opłaceniu produktu, farmaceuta go pacjentce wyda.
Tabletki „dzień po” – skutki uboczne, których trzeba się spodziewać
Niemal każdy lek może u niektórych pacjentów wykazywać pewne działania niepożądane, chociaż faktem jest, że nie każda osoba ich doświadcza. Tabletka „dzień po” ellaOne i pigułka „po” Escapelle również mają skutki uboczne, a szczegółowo temat ten opisany jest w ulotce, która dołączona jest do każdego opakowania. Przyjmując antykoncepcję awaryjną, należy liczyć się z możliwością wystąpienia pewnych zaburzeń kolejnej miesiączki. Mowa o czasie pojawienia się krwawienia (szybciej lub później), a także o ewentualnych zmianach jego intensywności.
Inne działania niepożądane tabletek „po” to między innymi bóle i zawroty głowy, a także wahania nastrojów, nudności i wymioty, a oprócz tego wrażliwość lub bóle piersi i bóle brzucha. W związku z przyjęciem antykoncepcji awaryjnej mogą się pojawić jeszcze takie działania niepożądane jak niepokój, bezsenność, czy też upławy bądź uderzenia gorąca. Zazwyczaj skutki uboczne pigułek „po” nie są nasilone i mijają dość szybko, jednak jeśli tak się nie stanie, zaleca się konsultację z lekarzem.