Skóra trądzikowa – jak o nią dbać?
Piękna i naturalna cera to jedna z najlepszych ozdób, dodających uroku każdej kobiecie. Niestety, obecnie coraz częstszym problemem są różnego rodzaju choroby skóry, które skutecznie spędzają sen z powiek i wzbudzają frustrację. Uciążliwy trądzik jest twoim problemem? Oto kilka cennych wskazówek, które pomogą ci skutecznie z nim walczyć.
Cera trądzikowa – co to właściwie oznacza?
Istnieje wiele różnych odmian trądziku, a każda z nich posiada określone przyczyny powstawania. Skóra trądzikowa to rodzaj cery, którą cechują szczególne predyspozycje do występowania niedoskonałości i zaskórników. Dzieje się tak między innymi na skutek wzmożonej produkcji sebum, nieprawidłowego złuszczania naskórka oraz obecności rozszerzonych porów. Kluczowym elementem, służącym do eliminowania trądziku, jest właściwa pielęgnacja i przestrzeganie kilku podstawowych zasad higieny.
Pierwszy krok – oczyszczanie
Podstawowym krokiem w pielęgnacji cery trądzikowej jest jej regularne oczyszczanie. Należy pamiętać jednak o tym, by zachować umiar. Mycie twarzy rano i wieczorem w zupełności wystarczy. Najlepszym rozwiązaniem jest również stosowanie w tym celu delikatnych i naturalnych kosmetyków, pozbawionych silnych detergentów, które mogą nadmiernie przesuszyć skórę, paradoksalnie pobudzając ją do jeszcze większej produkcji łoju i zaostrzając tym samym trądzik. Sięgnij po roślinny żel lub piankę, a raz w tygodniu zafunduj sobie dogłębne pozbycie się zanieczyszczeń i wykonaj maseczkę. Zwróć uwagę na to, by w jej składzie znajdowały się:
- glinka,
- węgiel aktywny,
- miód,
- błoto z Morza Martwego.
Regularnie złuszczaj naskórek. Jeśli na twojej twarzy znajduje się sporo aktywnych stanów zapalnych, wyposaż swoją kosmetyczkę w peelingi enzymatyczne. Zadziałają one znacznie łagodniej niż ich mechaniczne odpowiedniki, które mogłyby przyczynić się do przeniesienia bakterii i rozprzestrzenienia się trądziku na inne obszary skóry.
Kojąca dawka nawilżenia
Zadbaj o to, by oczyszczonej skórze przywrócić odpowiednie pH. Pomoże ci w tym pozbawiony alkoholu tonik lub hydrolat roślinny. Decydując się na ten z aloesu lub róży zmniejszysz zaczerwienienia i uspokoisz stany zapalne. Na tak przygotowaną twarz możesz nałożyć krem. Wbrew pozorom skóra trądzikowa także potrzebuje dużej ilości nawilżenia, które pomoże w uzyskaniu pożądanej równowagi i w odbudowaniu bariery hydrolipidowej. Zrezygnuj jednak z kremów matujących. Doskonale sprawdzą się produkty z linii Pharmaceris T na trądzik. Jeśli zmagasz się z przebarwieniami, które zostały po krostkach, wspaniałą opcją będą kremy z witaminą C, które zadziałają rozjaśniająco i ujednolicą koloryt.
Kilka podstawowych zasad w walce z trądzikiem
Choć może się to wydawać kuszące, nigdy nie wyciskaj pryszczy. Takie postępowanie może skutkować nasileniem się trądziku, a także powstaniem blizn i przebarwień, których trudno się pozbyć. Zawsze starannie zmywaj makijaż i sięgaj po podkłady i pudry, które nie obfitują w składniki komodogenne, które mogą skutkować pojawieniem się nowych krostek. Regularnie zmieniaj poszewki na poduszki, a twarz osuszaj papierowymi, jednorazowymi ręcznikami, zamiast tymi materiałowymi. Na efekty trzeba będzie trochę poczekać, lecz sama przekonasz się, że było warto.