Sztuczne łzy – czym są i kiedy mogą nam pomóc?
Łzy pełnią niezmiernie istotną rolę w prawidłowym widzeniu, oczyszczaniu oka z zanieczyszczeń oraz utrzymywaniu jego nawilżenia. W niektórych jednostkach chorobowych, takich jak np. zespół suchego oka, łzy nie do końca spełniają swoją rolę, powodując szereg uciążliwych objawów takich jak ból oczu, swędzenie, pieczenie, dyskomfort, a nawet chwilowe niewyraźne widzenie. Dla takich osób, idealnym rozwiązaniem są sztuczne łzy, czyli specjalnie skomponowane krople do oczu, które łagodzą symptomy zespołu suchego oka i umożliwiają normalne funkcjonowanie. Kiedy je stosować i co mają w składzie sztuczne łzy?
Po co nam łzy? Budowa i funkcja łez
Łzy składają się z trzech podstawowych warstw. Najbardziej zewnętrzną jest warstwa lipidowa, natłuszczająca oko i chroniąca przed parowaniem wody z łez. Pod warstwą lipidową znajduje się warstwa wodna. W jej skład wchodzą substancje antybakteryjne. Dostarcza rogówce tlenu oraz wypłukuje zanieczyszczenia znajdujące się na gałce ocznej. Pierwszą warstwą filmu łzowego jest warstwa śluzowa, która jest niezbędna, by film łzowy przylegał do powierzchni oka.
Łzy mają wiele istotnych funkcji i są niezbędne dla prawidłowego procesu widzenia. Oczyszczają worek spojówkowy z zanieczyszczeń, minimalizują tarcie powieki o gałkę oczną, ułatwiając ich ruch, a także biorą udział w transporcie tlenu i substancji odżywczych do rogówki i spojówek.
Sztuczne łzy – czym są?
Sztuczne łzy są to preparaty do oczu w postaci kropli, których celem jest nawilżenie i łagodzenie podrażnień. Zawierają między innymi kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w oku i innych tkankach organizmu. W kroplach nawilżających znajdziemy również takie substancje jak alkohol poliwinylowy, dekstran, hipromelozę, kwas poliakrylowy, których rolą jest imitacja naturalnego filmu łzowego. W aptekach dostępne są także krople żelowe o przedłużonym działaniu. Ze względu na swoją konsystencję, dłużej zapewniają odpowiednie nawilżenie. Ich minusem jest przejściowe zamglone widzenie bezpośrednio po aplikacji. W celu zmniejszania dyskomfortu związanego z zespołem suchego oka, można stosować również maści lub żele oczne.
Zespół suchego oka – co to jest?
Zespół suchego oka jest chorobą powierzchni oka, w której przebiegu dochodzi do utraty homeostazy filmu łzowego. Łzy są produkowane w niewystarczającej ilości lub mają nieprawidłowy skład, który powoduje ich nieprawidłowe rozprowadzanie i szybsze odparowywanie z powierzchni oka. Jest to choroba wieloczynnikowa, w której rozwoju odgrywają rolę: zapalenie lub uszkodzenie powierzchni oka, zaburzenia neurosensoryczne oraz nieprawidłowy skład filmu łzowego. Znacznie częściej występuje po 50 roku życia i u palaczy. Suchość oka może także doskwierać osobom długo pracującym przy komputerze, a także przebywających w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Wśród objawów zespołu suchego oka wymienia się ból, swędzenie i pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami oraz krótkotrwałe, niewyraźne widzenie. W przypadku wytwarzania łez złej jakości, które niewystarczająco nawilżają oko, może paradoksalnie dojść do ich wzmożonej produkcji. Organizm będzie produkował dużo więcej łez, które niestety poprzez zbyt małą zawartość warstwy lipidowej, nie będą w stanie na dłużej zachować nawilżenia. Łzawienie może mieć różną intensywność, czasami utrudniającą funkcjonowanie.
Leczenie zespołu suchego oka ma na celu łagodzenie objawów. Do tego celu wykorzystuje się sztuczne łzy. W cięższym przebiegu, lekarz może przepisać specjalne maści i żele oczne.