Ten lek zna każdy, kto ma problem z tarczycą. Co warto wiedzieć o Euthyroxie?
Euthyrox to lek, który przeznaczony jest dla pacjentów zmagających się z niedoczynnością tarczycy. Lekarze podkreślają, że jest to bepzieczny lek, który można stosować nawet w czasie ciąży i przy karmieniu piersią. Euthyrox to hormon, dlatego zawsze należy pamiętać o tym, aby przyjmować go zgodnie ze wszystkimi wskazówkami przekazanymi przez lekarza. Całkowicie zabronione jest przekraczanie zapisanych dawek dobowych. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak działa Euthyrox oraz kto przede wszystkim powinien po niego sięgnąć. Zapraszamy do lektury!
Euthyrox – wskazania do przyjmowania leku
Euthyrox to syntetyczny hormon tarczycy, który specjaliści zapisują przy wielu chorobach tego narządu. Dawki leku zawsze ustala się po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Przestrzeganie dobowych dawek jest niezwykle istotne – w przeciwnym wypadku kuracja Euthyroxem zamiast pomóc może zaszkodzić. Euthyrox stosuje się w szczególności przy leczeniu niedoczynności tarczycy. Oprócz tego, lekarze zapisują go również w następujących okolicznościach:
- u pacjentów, u których wykonano chirurgiczne usunięcie wola,
- w terapii supresyjnej raka tarczycy,
- w substytucyjnej terapii niedoczynności tarczycy,
- w ramach suplementacji podczas stosowania leków przeciwtarczycowych przy terapii nadczynności tarczycy.
Euthyrox – przeciwwskazania do przyjmowania leku
Leku Euthyrox w żadnym wypadku nie mogą przyjmować pacjenci, którzy:
- mają nieleczoną niedoczynność kory nadnerczy, nadczynność tarczycy bądź nieczynność przysadki,
- w ostatnim czasie przebyli zawał,
- są wrażliwi na jakikolwiek ze składników leku,
- aktualnie przechodzą zapalenie mięśnia sercowego,
- przechodzą ostre zapalenie wszystkich warstw serca.
Euthyrox N88 – skład
Euthyrox posiada substancję czynną o nazwie lewotyroksyna sodowa. W jednej tabletce leku znajduje się ok. 88 μg tej substancji czynnej. Euthyrox zawiera także kilka substancji pomocniczych takich jak laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelatyna, stearynian magnezu oraz kroskarmeloza sodowa.
Euthyrox – skutki uboczne
Przyjmowanie leku Euthyrox może spowodować wystąpienie skutków ubocznych, jeśli pacjent nie przyjmuje go zgodnie z wytycznymi oraz nie wykonuje na bieżąco wszystkich zaleconych badań. W przypadku, gdy dojdzie do przedawkowania Euthyroxu, pojawiają się z reguły objawy bardzo podobne jak przy nadczynności tarczycy. Oprócz tego, gdy w początkowej fazie leczenia dawki leku są zbyt szybko zwiększane, mogą również pojawić się kołatania serca, tachykardia, zaburzenia rytmu serca, niepokój ruchowy czy zaburzenia miesiączkowania.
Gdzie kupić Euthyrox N88?
Od kilku miesięcy pacjenci skarżą się na problemy z dostępnością leku Euthyrox N88. Gdzie kupić Euthyrox N88? Niestety, w chwili obecnej lek bardzo często jest niedostępny w aptekach. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podkreślają, że obecne braki leku Euthyrox N88 są tylko przejściowe i sytuacja najprawdopodobniej już wkrótce wróci do normy. Lekarze kierujący procesem terapii u swoich pacjentów mogą również przepisywać im zamienniki o podobnym działaniu do Euthyrox N88.