Trycholog — specjalista od chorób skóry głowy
Trychologia to dziedzina nauki związana z diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry głowy i włosów takich jak łysienie, łupież czy łojotokowe zapalenie skóry. Zadaniem trychologa jest także edukacja pacjenta w zakresie właściwej pielęgnacji i codziennej profilaktyki. Specjalista pomoże w wyborze dobrego szamponu przeciwłupieżowego, przedstawi prawidłową technikę mycia i suszenia włosów. W wielu przypadkach niezbędne jest współdziałanie trychologa z dermatologiem, czy endokrynologiem. Często niezbędna może okazać się konsultacja psychologiczna ze względu na schorzenia i przypadłości mające uwarunkowanie psychiczne jak np. przewlekły stres i depresja, co ma bezpośredni wpływ na stan skóry i włosów.
Jak wygląda wizyta u trychologa?
Wizyta u trychologa powinna rozpocząć się dokładnym wywiadem, co zapewnia szczegółowe zebranie wszystkich informacji, na podstawie których wystawi diagnozę i ustali kierunek terapii. W wywiadzie padają pytania o wiek, płeć, warunki pracy oraz styl życia, w tym sięganie po używki. Kluczowa jest też sekcja dotycząca chorób, zaburzeń hormonalnych, alergii, nietolerancji, przyjmowanych leków i obciążeń genetycznych. Trycholog zbiera oprócz tego informacje na temat dotychczasowej pielęgnacji włosów i skóry głowy.
Kolejnym etapem jest organoleptyczna ocena stanu nieumytej głowy i kondycji włosów. Trycholog dokonuje oceny skłonności włosów do rozczesywania, stopnia ich natłuszczenia, gładkości łuski włosa i stanu końcówek. Szczególną uwagę skupia na miejscach przerzedzenia włosów.
Diagnostykę obrazową, podczas której sprawdzany jest stan skóry głowy, korzenie i trzon włosa wykonuje się przy pomocy mikrokamer trychologicznych oraz wideodermatoskopów. Trychoskopia, dzięki 200-krotnemu powiększeniu umożliwia kontrolę stanu łodyg włosa, grubość, połysk i stopień pigmentacji. Badanie mikroskopowe cebulek nosi nazwę trichogramu. Jest to metoda inwazyjna wymagająca wyrwania 50-100 włosów, przez co pacjent może odczuwać dyskomfort. Alternatywą jest wykonanie bezinwazyjnego fototrichogram polegającego na zrobieniu serii zdjęć wybranych obszarów skóry głowy w określonym odstępie czasu i analiza komputerowa uzyskanych materiałów.
W trudnych medycznie przypadkach wykonywana jest biopsja skóry głowy. Pobrane wycinki poddaje się badaniu histopatologicznemu, co daje najszerszy diagnostycznie obraz.
Na czym polega terapia trychologiczna?
Skuteczność terapii trychologicznej zależy od prawidłowego zdiagnozowania problemu i na tej podstawie planowane są działania służące przywróceniu zdrowia skóry głowy. W zależności od kondycji włosów i skóry działania trychologa mogą być ukierunkowane na nawilżanie, złuszczanie, czy natlenianie. Ważne jest także usunięcie objawów stanu zapalnego takich jak świąd, zaczerwienienie i przerost mikroflory zasiedlającej skórę głowy.
Zabiegi trychologiczne można podzielić na kilka etapów:
- Oczyszczanie skóry głowy jest podstawową fazą terapii. Wykorzystuje się do tego peeling enzymatyczny lub mechaniczny i wykonuje specjalistyczny masaż. Dzięki temu zabiegowi zostanie usunięty nadmiar keratyny pokrywającej skórę głowy, co pozwala na unormowanie pracy gruczołów łojowych.
- Mycie skóry głowy i włosów wykonuje się przy użyciu letniej wody i właściwego szamponu dobranego pod potrzeby pacjenta np. w przypadku osób z łupieżem powinien być do dobry szampon przeciwłupieżowy mający działanie przeciwgrzybicze. Masaż wykonywany podczas mycia ma na celu ukrwienie skóry głowy, co zapewnia lepsze dotlenienie i odżywienie skóry głowy, a dodatkowo powinien działać relaksująco i tym samym zmniejszać napięcie.
- Aplikacja wybranych preparatów leczniczych i pielęgnacyjnych pod indywidualne potrzeby pacjenta. Preparaty zawierające substancję aktywną mają postać maski, odżywki, olejku lub emulsji, które podaje się przy użyciu strzykawek, pipet lub wmasowuje się w skórę głowy opuszkami palców.
- Suszenie i stylizacja włosów jest ostatnią fazą zabiegu trychologicznego.
Po wizycie w gabinecie trychologa pacjent odczuwa natychmiastową poprawę kondycji skóry głowy, co ma bezpośrednie przełożenie na poprawę samopoczucia i podniesienie samooceny.