Chociaż witamina K istnieje od dziesięcioleci, zalecenia dietetyczne zostały przyćmione przez nominalną ilość witaminy K1, którą to podaje się noworodkom w pierwszych godzinach życia. Zignorowano tym sposobem jej siostrę – witaminę K2, która jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości na każdym etapie życia – nie tylko zaraz po narodzinach. Dlaczego warto poświęcić tej witaminie więcej uwagi? Odpowiadamy.
Witamina K – co to takiego?
Witaminę K, jako składnik odżywczy niezbędny w procesie krzepnięcia krwi, odkrył w 1929 roku duński biochemik Henrik Dam. Witaminę K1 – fitochinon, od 2007 roku podaje się noworodkom w pierwszych sześciu godzinach życia. Ma to na celu zapobiec rzadkiej, ale niezwykle groźnej chorobie zwanej niegdyś „chorobą krwotoczną noworodków”. Z kolei o witaminie K2 niesłusznie społeczeństwo milczy. K2 to tak naprawdę zespół związków, którego najistotniejszym dla naszego organizmu przedstawicielem jest podtyp MK-7. Naturalnym miejscem powstawania witaminy K2 jest jelito grube, choć bakterie tam bytujące produkują zbyt małe jej ilości, dlatego warto ją suplementować. Najlepszym dla naszego organizmu sposobem suplementacji będzie dostarczanie witaminy K2 MK-7 pozyskiwanej w procesie biofermentacji, czyli w procesie jak najbardziej zbliżonym do tego, który odbywa się w naszej florze jelitowej. Dzięki temu zostanie zapewniona najwyższa przyswajalność przez komórki jelit. Przykładem takiego preparatu jest Witamina K2 MK-7 MSE dr Enzmann dostępna w sklepie z mitoceutykami Mito-Pharma: https://www.mito-pharma.pl/product-pol-87-Witamina-K2-MK-7-MSE-dr-Enzmann.html.
Witamina K2 MK-7 – właściwości
Aktualne doniesienia ze świata nauki mówią jasno: odpowiednie spożycie witaminy K2 jest niezbędne dla utrzymania zdrowych kości i zmniejszenia ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych. Równie jasny jest fakt, że prawie każdy z nas ma niedobór witaminy K2, czego przyczyną jest zmiana nawyków żywieniowych, uboga mikroflora jelitowa i zmodernizowany przemysł spożywczy (witamina K2 prawie nie występuje w przetworzonej żywności). Objawy niedoboru witaminy K2 nie dość, że są bardzo ogólne i mogą być trudne do rozpoznania, to jeszcze mogą być powiązane z innymi schorzeniami, a ponadto część z nich przychodzi
z opóźnieniem. W ciągu ostatniej dekady kilka badań podkreśliło zalety przyjmowania witaminy K2 w postaci menachinonu-7 na każdym etapie życia. Spójrzmy, jaki jest wpływ tej witaminy w różnych grupach wiekowych.
Witamina K2 MK7 – na co pomaga u dzieci i młodzieży?
U dzieci i młodzieży metabolizm kostny jest bardzo aktywny. Rola witaminy K1 odbywa się na poziomie wątroby, gdzie ma miejsce aktywacja białek wiążących wapń i biorących udział w krzepnięciu krwi, natomiast witamina K2, aktywując bardzo ważne białko – osteokalcynę – wysyła wapń tam, gdzie jest on niezbędny: do macierzy kości. U dzieci poziom osteokalcyny jest do 10 razy wyższy niż w kościach dorosłych – dlatego bez odpowiednio wysokiej dawki witaminy K2, w szczególności menachinonu-7, wapń nie może być odpowiednio przetwarzany w organizmie. Aby pomóc w tworzeniu mocnych i zdrowych kości, ale i w dojrzewaniu chrząstki i wsparciu mineralizacji kości, należałoby rozważyć suplementację witaminy K2 MK-7 u dzieci. Tym bardziej że badania nie wykazały negatywnego wpływu nawet przy wysokich dawkach – istnieją zatem niewielkie szanse na to, jakoby witaminę K2 MK-7 można było przedawkować.
Witamina K2 MK-7 – dawkowanie u dorosłych w średnim wieku
Szczytową masę kostną osiąga się w wieku 18 – 25 lat. Spadek poziomu osteokalcyny następuje mniej więcej po 30. urodzinach. Bez odpowiedniego spożycia witaminy K2 znaczna część osteokalcyny pozostanie nieaktywna i niezdolna do wiązania wapnia. Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa rola witaminy K2 MK-7 w organizmie kobiet. Większość kobiet nie potrzebuje suplementacji wapnia, ale potrzebuje witaminy K2, która to kieruje wapń dostarczany wraz z dietą we właściwe miejsca. Szczególnie dużo mówi się o osteokalcynie u dojrzałych kobiet po menopauzie w aspekcie osteoporozy. U kobiet po ostatniej miesiączce (między 42 a 55 rokiem życia) gwałtownie spada poziom estrogenu. Niski poziom tych hormonów nasila resorpcję tkanki kostnej, sprawiając że kobiety są o wiele bardziej niż mężczyźni narażone na złamania. U osób dorosłych w profilaktyce osteoporozy i chorób układu sercowo-naczyniowego wystarczy 1 kapsułka (330 mg) witaminy K2 MK-7.
Witamina K2 sprzymierzeńcem zdrowia u seniorów
Coraz większa liczba chorób związanych ze starzeniem się jest związana z niedoborem witaminy K2. Wiemy już, że witamina K ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kości i stawów. Witamina K ma też duże znaczenie dla właściwego krzepnięcia krwi i prawidłowego stanu naczyń krwionośnych. Jest związana z hamowaniem zwapnienia tętnic, co oznacza, że zwiększone spożycie witaminy K2 może być sposobem na zmniejszenie zagrożeń zdrowotnych związanych z wapniem. W mózgu witamina K2 działa jako przeciwutleniacz, pomagając zapobiegać uszkodzeniom powodowanym przez wolne rodniki. Obecnie też wiadomo, że białka zależne od witaminy K odgrywają kluczową rolę w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym. Istnieje też związek pomiędzy niedoborem witaminy K a chorobą Alzheimera.
Wniosek nasuwa się jeden: witaminą K2 interesuje się coraz większe grono uczonych, którzy zapewniają, że jest niezbędna dla naszego dobrostanu. Witaminę K2 zapewnimy sobie wraz ze zbilansowaną dietą (w szczególności występuje w zielonych warzywach liściastych, takich jak sałata, kapusta czy szpinak), ale z uwagi na niską przyswajalność, należy rozważyć suplementację. Cena witaminy K2 MK-7 niejednokrotnie idzie w parze z jakością, przyswajalnością, ilością substancji czynnych oraz jakością i czystością samego preparatu. Warto wybrać mądrze.