Związek osteoporozy z menopauzą
Osteoporoza to choroba metaboliczna, która powoduje ubytek masy kostnej oraz osłabia strukturę przestrzenną kości. Efekt? Kości stają się słabsze, są także bardziej narażone na złamania. Szacuje się, że schorzenie to na całym świecie dotyka 22 procent kobiet oraz 6 procent mężczyzn powyżej 50 roku życia. Nie bez powodu to właśnie kobiety są bardziej narażone na wystąpienie tej choroby – „pomaga” im w tym menopauza.
Osteoporoza a menopauza
Menopauza to naturalny okres w życiu każdej kobiety. Niestety, narażona on ją na osteoporozę. Powiązane jest to z zanikiem menstruacji, co znacząco wpływa na gospodarkę hormonalną organizmu. Jedną z istotnych zmian jest to, że dochodzi do spadku produkowanych estrogenów. A to właśnie te hormony odpowiadają za regulowanie gospodarki mineralnej i procesów przebudowy kostnej. Przede wszystkim zwiększają one aktywność osteoblastów (komórki tworzące kości) i hamują osteoklasty (komórki, które powodują resorpcję kości). W efekcie osteoporozy ubytek kostny u kobiet po 50 roku znacznie przyśpiesza. Więcej o powiązaniach menopauzy z osteoporozą można przeczytać tutaj: https://calperos.pl/blog/osteoporoza-a-menopauza-bole-kosci-i-stawow/.
Ważna jest profilaktyka
Choć ryzyko zachorowania na osteoporozę znaczenie wzrasta w okresie okołomenopauzalnym, nie oznacza to, że jesteśmy bezbronni wobec tego schorzenia. Najlepiej jest postawić na profilaktykę. I to im szybciej, tym lepiej. Zwłaszcza że do stopniowej utraty masy kostnej zaczyna dochodzić już po 30. roku życia. Co warto więc robić? Przede wszystkim należy postawić na bogatą w wapń dietę oraz zdrowy tryb życia. W razie wystąpienia symptomów osteoporozy również nie należy załamywać się – w większości przypadków możliwe jest leczenie i cofnięcie niekorzystnych zmian.
Dieta przeciwko osteoporozie
Jednym z najważniejszych „narzędzi” w walce z osteoporozą jest dieta. Powinna być ona zdrowa i zbilansowana. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, aby zawierała ona odpowiednią ilość wapnia. W okresie około- i pomenopauzalnym u kobiet dzienna dawka tego pierwiastka wynosi około 1500 mg. Wapń na szczęście znaleźć można w wielu produktach. Są nimi przede wszystkim przetwory mleczne, a więc sery, twarogi, kefiry, śmietana czy jogurty. W pierwiastek ten bogate są także warzywa, jak jarmuż, brokuły, szpinak, kapusta, awokado. Wapń znajduje się w suszonych morelach i figach, a także w orzechach i nasionach. Warto spożywać ryby z ośćmi, jak szprotki czy sardynki. Więcej o produktach bogatych w wapń można przeczytać na https://calperos.pl/blog/sg/produkty-bogate-w-wapn-zrodla-wapnia-w-codziennej-diecie/.
Osoby, które mają problem ze zbilansowaniem diety, mogą zdecydować się na suplementację. Najlepiej sięgnąć wówczas po Calperos, który zawiera wapń w formie zjonizowanej, czyli najlepiej przyswajalnej przez ludzki organizm.
Zdrowy styl życia
Jednym z ważnych czynników profilaktycznych jest zdrowy styl życia. Jego integralną częścią jest regularna aktywność fizyczna, która stymuluje kości do rozwoju i zwiększa ich elastyczność. Sporty warto uprawiać na zewnątrz – można wówczas zażyć kąpieli słonecznej, co sprawia, że organizm produkuje więcej witaminy D. Zwiększa ona wchłanialność wapnia. Należy zrezygnować z nadmiernego picia alkoholu i kawy. Osoby palące papierosy powinny bezwzględnie z tego rezygnować. Warto również ograniczyć ilość soli w codziennej diecie oraz unikać napojów gazowanych z kwasem fosforowym. Wszystkie te substancje sprawiają, że organizm gorzej przyswaja wapń lub po prostu szybciej go wydala.
Ciało kobiety w okresie menopauzalnym przechodzi wiele zmian. Narażone jest także na różne schorzenia, w tym osteoporozę. To bardzo ważne, aby każda z kobiet postawiła na zdrowy styl życia, który pozwoli na dłużej utrzymać jej dobre samopoczucie. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, zrezygnowanie z używek to najlepszy sposób na to, aby nie dać się menopauzie. Warto pamiętać o ogromnej roli wapnia, na które zapotrzebowanie zwiększa się wraz z wiekiem. To podstawowy budulec kości!