Zdrowie Żyj zdrowo Angelina Jolie usunęła obie piersi

Angelina Jolie usunęła obie piersi

Angelina Jolie usunęła obie piersi [fot: ADMEDIA/SIPA/EAST NEWS]

Angelina Jolie poddała się podwójnej mastektomii. Operacja miała charakter prewencyjny. Badania genetyczne, które przeprowadziła wcześniej, wykazały, że ma ona aż 87 procent szans, że zachoruje na raka piersi. Złe geny odziedziczyła po matce.

Angelina Jolie o problemie opowiada w artykule wydrukowanym prze New York Times. Czytamy w nim opowieść o matce aktorki, która z rakiem walczyła przez dekadę i zmarła w wieku 56 lat. Aktorka wyznaje, że jej dzieci często pytały ją, czy to samo stanie się z ich mamą, bo przecież wiadomym było, że Jolie wadliwy gen BRCA1 w sobie nosi. To dlatego gwiazda Hollywood zdecydowała się na operację. Gen ten zagraża też jajnikom - prawdopodobieństwo wystąpienia raka w przypadku tego narządy wynosi 50 procent.- Kiedy dowiedziałam się, że problem mojej mamy dotyczy także mnie, postanowiłam działać i poddać się operacji mastektomii. Zaczęłam od piersi, bo operacja jajnika jest bardziej skomplikowana - zwierza się aktorka w New York Times.

Aktorka pisze o swoich przeżyciach w nadziei, że inne kobiety, które będą wiedziały o zagrożeniu, zdecydują się na takie podjęcie koniecznych środków ostrożności. Jolie przejdzie też operację rekonstrukcji piersi. Gwiazda pisze, że choć decyzja nie była łatwa, to czuje się teraz bardzo dobrze. Prawdopodobieństwo zachorowania spadło z 87 procent do 5 procent. Aktorka w artykule dziękuje też Bradowi Pittowi za miłość i wsparcie.

(MC)

2013-05-14 08:31:03

Tagi:

angelina jolie,

operacja,

piersi,

rak,

mastektomia

Komentarze

 • 14.05.13, 12:59:10

  ~dyndyndyn napisał(a):
  szczęście, że mamusia nie miała nowotworu mózgu... nie byłoby czego usunąć
 • Panna nieMłoda

  14.05.13, 14:33:40

  Panna nieMłoda napisał(a):
  W zasadzie nie rozumiem do końca jejs posuniecia, rozumiem że boi się zachorować, że umrze...ale żeby posuwać się aż do takiego czynu? Przecież dla kobiety to jest chyba jedna z trudniejszych decyzji...
 • lelele

  14.05.13, 18:59:18

  lelele napisał(a):
  Jej babcia i matka miały niewiele do powiedzenia, gdy zachorowały. Myślę, że to doświadczenie miało istotny wpływ na jej decyzję.
 • andzia23

  15.05.13, 09:23:01

  andzia23 napisał(a):
  to straszne. ale cos mi sie wydaje ze to moze jakas akcja prasowa jest zrobiona wlasnie dotyczaca tego by kobiety wczesniej sie badaly i leczyly i miala pewnosc ze wszystko im sie dobrze robi
 • zabolek883

  15.05.13, 11:45:07

  zabolek883 napisał(a):
  trabia o tym od wczoraj, na tvn24 to temat numer jeden, jakos dziwna bohaterke z niej robia, masakra jakas, tyle kobiet usunelo piersi a oni o niej caly czas gadaja
 • Neomiła

  15.05.13, 14:46:39

  Neomiła napisał(a):
  To jej ciało więc mogła z nim zreobić cokolwiek się jej podobało. Bała się ż ebędzie musiała walcyzć z rakiem , wolała zapobiec takei sytuacji!!