Zdrowie Żyj zdrowo Ciąża zmniejsza ryzyko nawrotu raka piersi

Ciąża zmniejsza ryzyko nawrotu raka piersi

Ciąża zmniejsza ryzyko nawrotu raka piersi [fot: geishaboy500/CC/Flickr]

Kobiety, które mają za sobą udane leczenie raka piersi, mogą mieć później dzieci, bez ryzyka nawrotu choroby. Takie wyniki badań przedstawili ostatnio naukowcy z Belgii i Włoch.

Badania przedstawione na Europejskiej Konferencji na temat raka piersi odbywającej się Barcelonie sugerują, że ciąża może mieć wręcz efekt ochronny w tych przypadkach.

Analiza przeprowadzona przez naukowców wykazała, że ciąża jest bezpieczna dla kobiet, które w przeszłości chorowały na raka piersi i zostały z niego wyleczone. Wzięto w niej pod uwagę przypadki z lat 1970-2009, w tym 1417 kobiet w ciąży, które w przeszłości pokonały nowotwór i ponad 18 tysięcy kobiet, które miały kiedyś raka i w ciąży nie były.

Odkrycia naukowców nie potwierdziły tezy, że zmiany hormonalne związane z ciążą mogą spowodować, że rak powróci lub stanie się bardziej agresywny. Według wyników przeprowadzonej analizy, ryzyko śmierci u pacjentek, które zaszły w ciążę po tym jak zdiagnozowano u nich nowotwór, było mniejsze o 42 procent niż u pacjentek, które w ciążę nie zaszły.

Naukowcy próbują wyjaśnić te odkrycia. Według nich zapobiegawcze działanie ciąży może mieć związek z wyższymi poziomami hormonów blokujących komórki rakowe lub the sposobem w jaki nasze ciało usprawnia swój system odpornościowy w czasie ciąży.

Tym samym włoscy i belgijscy naukowcy obalili teorię, mówiącą o tym, że kobiety z historią nowotworową nie powinny starać się o dzieci. Według badań ciąża jest bowiem dla nich jak najbardziej bezpieczna.

Teraz naukowcy pracują nad analizami, które mają pomóc prawidłowo zaplanować ciążę przez kobiety, które chorowały na raka piersi. Chodzi m.in. o to, by określić kiedy najwcześniej od zakończenia terapii można zacząć starać się o dziecko.

W czasie dyskusji nad przedstawionymi badaniami, odniesiono się także do kwestii stosowania chemioterapii w czasie ciąży. Jest bowiem wiele teorii sugerujących, że może ona zagrażać rozwijającemu się płodowi. Naukowcy stwierdzili, że w świetle ich badań chemioterapia prowadzona w czasie gdy dziecko jest w łonie nie jest przyczyną żadnych znaczących problemów w trakcie lub po porodzie.

 

 

Adriana Tronina

2010-04-01 09:00:08

Tagi:

rodzina,

zdrowie,

kobieta,

macierzyństwo,

ciąża,

piersi,

rak,

ciało,

rak piersi

Komentarze

 • blackangel2010

  19.04.10, 22:40:11

  blackangel… napisał(a):
  Każda wzmianka o tej chorobie i możliwości jej zapobiegania jest niezwykle ważna i istotna. To jak zmienia sie medycyna zaskakuje ale i cieszy ogromnie.
 • esotiq

  21.04.10, 19:53:56

  esotiq napisał(a):
  Ja mam już ciążę za sobą i to nie jedną, mam nadzieję, że to mnie w jakiś sposób zabespiecza :)
 • Basik 1

  21.04.10, 19:54:54

  Basik 1 napisał(a):
  Ten artykuł zapewne podniesie wiele młodych kobiet na duchu i uwierzą że mogą nadal prawidłowo funkcjonować
 • karolciak

  24.04.10, 15:30:59

  karolciak napisał(a):
  To świetna wiadomość, dająca dużą nadzieję. Chociaż ostatni akapit budzi już we mnie trochę kontrowersji...
 • kasia_brzeg

  2.05.10, 06:28:04

  kasia_brzeg napisał(a):
  Słyszałam już o tym, i bardzo mnie to cieszy :) Rzeczywiście daje nadzieję :)
 • huanita

  25.05.10, 14:15:27

  huanita napisał(a):
  Oby to okazało sie prawdą.Jesli tak to miejmy nadzieje,że pomoże ten fakt wielu kobietom.
 • helenka_22

  6.06.10, 08:54:24

  helenka_22 napisał(a):
  o tym to juz dawno wiedzialam ale sa panie ktore nie zdaja sobie sprawy
 • danatwa

  21.06.10, 22:46:12

  danatwa napisał(a):
  roznie to bywa , znam przypadki kobiet ktore choruja na raka piersi a wczesniej rodzily..
 • sniper1

  22.06.10, 11:54:02

  sniper1 napisał(a):
  znam przypadek jak podczas ciąży kobieta samoistnie wyleczyła się z żółtaczki, wszystko możliwe..
 • 13.04.16, 12:14:51

  ~Karolina344 napisał(a):
  Najlepiej zrobić sobie badania genetyczne na raka na zdrowegeny.pl . Dzięki temu będziemy wiedzieć czy istnieje u nas ryzyko zachorowania na nowotwór czy też nie. Taka profilaktyka jest naprawdę bardzo ważna. Można bowiem wyeliminować ze swojego życia czynniki, które mają na nas negatywny wpływ.