Zdrowie Żyj zdrowo Jak radzić sobie z grypą żołądkową?

Jak radzić sobie z grypą żołądkową?

Jak radzić sobie z grypą żołądkową? [fot: pierredesvarre/iStockphoto]

Grypa żołądkowa, określana również jako grypa jelitowa, to nic innego jak infekcja wirusowa przewodu pokarmowego. Główny sprawca - rotawirus, namnaża się w komórkach nabłonkowych jelit i uszkadza błonę śluzową. Okres wylęgania wirusów trwa około 2 dni. W tym czasie nie ma jeszcze typowych objawów choroby, ale łatwo się zarazić.

Jak dochodzi do zakażenia?

Rotawirus przenosi się głównie drogą pokarmową, ale zarazić się można również drogą kropelkową. Wystarczy, że chory kichnie, zjemy brudny owoc czy wypijemy zanieczyszczoną wodę.

Czym objawia się grypa żołądkowa?

Grypę żołądkową najciężej przechodzą małe dzieci. Początek choroby manifestuje się czasem nieżytem górnych dróg oddechowych, pojawia się katar i kaszel. Później dołączają nudności, wymioty i biegunka. Dziecko oddaje wodnisty stolec nawet do 10 razy dziennie. Objawom towarzyszy ból brzucha, osłabienie. Może pojawić się gorączka.

ZOBACZ TAKŻE


5 najczęstszych powodów bólu brzucha
U dorosłych grypa żołądkowa może objawiać się tylko ostrą biegunką lub wymiotami. Nieprzyjemne dolegliwości trwają do tygodnia czasu. Jednak jeszcze miesiąc od zakażenia w kale mogą znajdować się wirusy.

Jak uporać się z grypą żołądkową?

Zwalczanie grypy żołądkowej polega głównie na zapobieganiu objawom i ich poważnych konsekwencji. Zasady postępowania są podobne u dzieci i osób dorosłych.

1. Chroń organizm przed odwodnieniem

Wraz z wymiotami i biegunką organizm traci znaczne ilości wody. Dlatego największym zagrożeniem grypy żołądkowej jest odwodnienie organizmu. Aby do niego nie dopuścić, najlepiej przyjmować 3-4 litry płynów dziennie np. niegazowaną wodę mineralną, herbatki ziołowe (miętowa, rumiankowa), soki owocowe. W czasie choroby lepiej zrezygnować z kawy i mleka, które dodatkowo pobudzają pracę jelit.

Uzupełniaj też elektrolity. Do szklanki soku dodaj po łyżeczce cukru i soli lub wybierz gotowe preparaty elektrolitowe z glukozą i solami potasu i sodu (np. Orsalit, Litorsal, Floridral). Przygotowane płyny nawadniające przyjmuje się małymi łykami co kilka minut.

2. Rozsądnie walcz z biegunką

Nie staraj się zahamować biegunki towarzyszącej grypie żołądkowej lekami jak Stoperan, Imodium czy Laremid. Zawarty w nich loperamid zwalnia pracę jelit i zmniejsza potrzebę wypróżniania. Zatrzyma biegunkę ale uniemożliwi wydalenie wirusów i wydłuży czas trwania choroby.

Aby złagodzić biegunkę można sięgnąć po tak zwane adsorbenty: węgiel leczniczy czy Smectę. Adsorbenty wiążą w jelicie substancje toksyczne, gazy jelitowe, bakterie oraz ograniczają napływ wody do jelita. Dzięki temu działają ochronnie na ścianę jelit i zmniejszają czas trwania biegunki. Diosmektyn - składnik Smecty, powleka dodatkowo błonę śluzową przewodu pokarmowego i poprawia właściwości ochronne śluzu.

Adsorbenty są bezpieczne również dla maluchów. Przygotowaną papkę z węgla czy Smecty można zmieszać z półpłynnym pokarmem lub podawać małymi porcjami w ciągu dnia.

Częsty błąd przy stosowaniu adsorbentów, to przyjmowanie zbyt małych dawek leku. Aby działanie węgla i diosmektynu było skuteczne osoby powyżej 12. roku życia mogą przyjmować przy ostrych biegunkach jednorazowo do 4 gramów Carbo medicinalis lub nawet 6 saszetek Smecty dziennie.

Treść pochodzi z:

Tagi:

dieta,

zdrowie,

choroba,

grypa

Komentarze

 • Trudia

  23.03.11, 12:42:33

  Trudia napisał(a):
  Czy grypą żołądkową można się zarazić? W szkole mojego syna w jednym tygodniu zachorowało kilkoro dzieci.
 • OlimpiaLOREK

  19.03.12, 22:48:48

  OlimpiaLOREK napisał(a):
  GRYPA .ŻOŁĄDKOWA. (BIOLOGICZNA POMOC !!). *****

  CHLEB NA OTYŁOŚĆ-IRL, JEST W CHWILI OBECNEJ NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWYM PRODUKTEM ŻYWIENIOWYM DLA CZŁOWIEKA NA PLANECIE ZIEMIA:
  75% ENERGII (niskie węglowodany), antyotyłościowy (bardzo syci), antycukrzycowy (poziom cukru do 22% wzrostu). W całych swoich dziejach LUDZKOŚĆ (7 MLD), nie stworzyła dotąd tak wartościowego i biologicznie wzorcowego PRODUKTU ŻYWIENIOWEGO.

  CHLEB NA OTYŁOŚĆ-IRL, MOŻNA PAKOWAĆ PRÓŻNIOWO:
  Np. po 3 szt. jest on wówczas przydatny do spożycia przez PONAD 1 ROK. Energia biologiczna tj. 75% ENERGII (niskie węglowodany), na tzw. TRASY, wycieczki, dalekie wyjazdy czyli: LOGICZNA, ZDROWOTNA KONIECZNOŚĆ. Również AKCJE POMOCY HUMANITARNEJ !!

  OKRUSZKI !! DLA DZIECI, DLA SPORTOWCÓW, CHORYCH (SZPITAL), OSÓB STARSZYCH (DODAJEMY DO WSZELKICH POSIŁKÓW):
  Każdy CHLEB wg opracowań IRL KRAKÓW tj. upieczone MINI CHLEBKI, mielimy (mikser) uzyskując tzw. OKRUSZKI czyli produkt biologicznie wzorcowy w praktycznej do spożycia formie. Rozdrobniony chleb jest naturalnym źródłem ENERGII dla człowieka i powinien stanowić podstawowy składnik każdego posiłku/24h. Nasz organizm pozyskuje o 30% więcej energii, niż po spożyciu ugotowanego ryżu, co stanowi zwiększenie energetycznych możliwości życiowych dla wszystkich komórek organizmu, a w szczególności komórek nerwowych naszego mózgu. Układ immunologiczny otrzymuje dodatkową energię do walki z bakteriami, wirusami, także z komórkami nowotworowymi wzmacniając szanse obronne organizmu (dużo większa energia dla białych krwinek układu odpornościowego !!).

  Biologia, medycyna.