Zdrowie Żyj zdrowo Operacja zaćmy – droga ku odzyskaniu samodzielności!

Operacja zaćmy – droga ku odzyskaniu samodzielności!

Operacja zaćmy – droga ku odzyskaniu samodzielności!

Twój wzrok w ostatnim czasie znacznie się pogorszył? Masz z tego powodu coraz to większy problem z wykonywaniem dotychczas prostych codziennych czynności? Nie zwlekaj – idź do okulisty, bo być może cierpisz na zaćmę. Ale nie obawiaj się diagnozy. Operacja zaćmy jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej spektakularnych zabiegów!

Poznaj wroga

Zaćma jest chorobą oczu, która objawia się zmętnieniem naturalnej soczewki. Nic Ci to nie mówi? Już wyjaśniamy. Gałka oczna jest zbudowana z wielu elementów, a jednym z nich jest właśnie soczewka. Jej zadaniem jest przepuszczanie i załamywanie światła, aby skupiało się ono na siatkówce. Kiedy światło tam dotrze, nerw wzrokowy przekazuje sygnał do mózgu. W dużym skrócie – tak powstaje obraz. Jest on ostry i wyraźny, gdy oko pracuje niezawodnie. Kiedy natomiast dochodzi do rzeczonego zmętnienia soczewki, światło nie jest w stanie się przez nią przedostać. Im bardziej uszkodzona jest soczewka, tym gorzej widzisz.

Zrób szybki tekst – sprawdź, czy zmagasz się z którymkolwiek z poniższych objawów:

  • uporczywe swędzenie i łzawienie oczu,
  • szybkie zmęczenie oczu przy czytaniu i pisaniu,
  • zamglony, rozmywający się obraz (efekt „brudnej szyby”),
  • wrażliwość na światło słoneczne (w tym ból oczu),
  • brak poprawy pomimo wymiany okularów/szkieł kontaktowych na mocniejsze.

Szczególnie ostatni objaw jest charakterystyczny dla zaćmy, ponieważ nie da się jej skorygować przy pomocy okularów. Jeśli występują u Ciebie ponadto inne wymienione dolegliwości, czym prędzej skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że zaćma w późniejszym stadium postępuje szybko i w końcu może dość do sytuacji, gdy będziesz odróżniać wyłącznie dzień od nocy. Spowoduje to całkowitą utratę niezależności.

Operacja zaćmy – kilka minut i po problemie!

Zapewne nie podoba Ci się hasło „operacja”. Obecnie nie ma innej drogi do rozwiązania problemu, ale nie musisz się martwić. Operacja zaćmy jest bezpieczna, szybka, bezbolesna i daje zaskakująco dobre efekty. Zabieg trwa średnio od 15 minut do pół godziny. Zaraz przed nim pacjent otrzymuje środki uspokajające oraz krople znieczulające. Dzięki temu zapewnione jest maksimum komfortu.

Jak przebiega operacja zaćmy? Chirurg robi nacięcie po stronie rogówki, aby dostać się do zmętniałej soczewki. Usuwa ją i na jej miejsce wkłada nową sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Nacięcie jest tak małe, że nie pozostawia żadnego śladu.

Jaki masz wybór?

Możesz poddać się operacji w ramach NFZ lub postawić na zabieg odpłatny w prywatnej klinice. Operacja zaćmy na NFZ jest darmowa. To zdecydowana zaleta, ale są też wady. Przede wszystkim bardzo długi czas oczekiwania – średnio 18 miesięcy, a nawet dłużej (w niektórych regionach kraju chorzy czekają nawet 2,5 roku). Wynika to z faktu, że obecnie na zabieg zapisanych jest blisko 540 tysięcy pacjentów. Jeśli zaś zaćma jest zaawansowana, liczy się każdy dzień. Ponadto, po zabiegu w ramach NFZ musisz pozostać w szpitalu na jeden dzień. Pamiętaj także o tym, że nie możesz wybrać soczewki. Standardowo otrzymasz soczewkę jednoogniskową, która rozwiąże problem zaćmy, ale nie skoryguje innych wad wzroku.

Odpłatna operacja zaćmy przedstawia się nieco inaczej. Na zabieg czekasz zaledwie 3 tygodnie. Po jego wykonaniu jeszcze tego samego dnia możesz pójść do domu. Oczywiście pozostajesz pod kontrolą lekarza. Cena waha się od 3 do 10 tysięcy zł. Jest ona podyktowana parametrami soczewki, na którą się zdecydujesz. Możesz wybrać taką, która przy okazji usuwania zaćmy skoryguje inne wady wzroku.

2016-11-18 10:57:13

Tagi:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Masz szansę rozpocząć ciekawą dyskusję.