Zdrowie Żyj zdrowo Witaminy dla przyszłej mamy

Witaminy dla przyszłej mamy

Witaminy dla przyszłej mamy [fot: DomenicoGelermo/iStockphoto]

Kobiety świadomie planujące swoją ciążę wiedzą, jak ważny jest odpowiedni poziom kwasu foliowego dla prawidłowego rozwoju maluszka. Dlatego warto sięgać po preparaty zawierające kwas foliowy jeszcze przed planowanym poczęciem.

Przyjmowanie preparatów zawierających tę substancję istotnie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia u płodu wad cewy nerwowej (która rozwija się przez pierwsze 4 tygodnie życia płodowego – często wtedy, gdy kobiety jeszcze nie wiedzą, że zostaną mamami i nie przyjmują kwasu foliowego).

W kolejnych miesiącach ciąży kwas foliowy przyjmuje się w innym celu niż na początku - o ile w pierwszych tygodniach ma on wpłynąć na prawidłowy rozwój cewy nerwowej i redukować wystąpienie takich wad genetycznych jak m.in. rozszczep kręgosłupa, o tyle potem jest on potrzebny do zapewnienia organizmowi właściwego poziomu krwinek czerwonych.

Dla prawidłowego rozwoju ciąży równie ważne jest także przyjmowanie odpowiedniej ilości żelaza. Jego niedobór może negatywnie wpłynąć zarówno na mamę, jak i na maluszka, powodując m.in. wady wrodzone płodu, niewłaściwą pracę łożyska, przedwczesny poród, niską masę urodzeniową dziecka czy niedotlenienie macicy. Dlatego regularnie wykonuj badanie krwi. Ono wskaże, czy poziom żelaza w Twoim organizmie jest odpowiedni.

ZOBACZ TAKŻE


Kwas foliowy potrzebny nie tylko w ciąży
Rośnie też powszechna świadomość, jak ważna jest odpowiednia ilość witaminy D3 w organizmie przyszłej mamy. Jej deficyt w organizmie ciężarnej może nieść za sobą negatywne konsekwencje, powodując m.in. ryzyko wystąpienia problemów ze wzrostem płodu, nieprawidłowości w rozwoju kostnym dziecka czy problemy z rozwojem ząbków u maluszka.

Tak poważne konsekwencje niedoboru witaminy D 3 sprawiają, że zasadne wydają się być kolejne dyskusje, jaki poziom witaminy jest właściwy. Wedle najnowszych badań przyszła mama powinna zapewnić sobie i maluszkowi około 800-1000 IU/d od początku drugiego trymestru (o ile kobieta nie zapewnia sobie właściwej dawki witaminy D3 z diety).

W czasie ciąży (a zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze) istotnie zwiększa się zapotrzebowanie na wapń. To właśnie teraz (w czasie intensywnego wzrostu i rozwoju maluszka) kobieta powinna zwiększyć dzienną dawkę wapnia. Wapń oraz fosfor (niezastąpiony w czasie kształtowania się tkanki kostnej) jest najlepiej przyswajalny „ z talerza” – z mleka i z jego przetworów.

Wielu lekarzy już podczas pierwszej wizyty kontrolnej przepisuje przyszłej mamie preparat wielowitaminowy zawierający odpowiednie ilości i właściwą kompilację witamin i minerałów. Tak, aby stworzyć najlepszy i najbardziej optymalny sposób dbania o kobietę i rozwijające się w niej życie.

Witaminy A, B1, B2, C i D mają przeogromny wpływ na zdrowy, prawidłowy rozwój maluszka. Zwłaszcza w pierwszych 10. tygodniach życia płodowego, gdy wykształcają się najważniejsze organy wewnętrzne dziecka.

 

2011-10-25 07:54:14

Treść pochodzi z:

Tagi:

dieta,

zdrowie,

dziecko,

ciąża,

witaminy

Komentarze

  • hoola

    19.01, 12:46:12

    hoola napisał(a):
    folik najwyższą skuteczność ma przyjmowany na rok przed ciążą, a z wit A to ostrożnie, bo może