Zdrowie Żyj zdrowo Zdrowy fast food? To możliwe i naprawdę proste! Zobacz 5 porad, jak jeść poza domem, nie tyć oraz ci...
2014-11-26 06:00:00

Zdrowy fast food? To możliwe i naprawdę proste! Zobacz 5 porad, jak jeść poza domem, nie tyć oraz cieszyć się zdrową sylwetką

1/7
Prawie połowa Polaków nie ma czasu na gotowanie w domu.
fot: Fotolia

Już prawie połowa Polaków zrezygnowała z gotowania w domu i regularnie odżywia się poza domem - dowodzą badania GfK Polonia. Co najczęściej zjadamy? 38 procent Polaków wybiera pełnowartościowy obiad, ale kolejne 37 procent decyduje się na przekąski takie jak hamburger lub zapiekanka. Nie masz czasu na gotowanie w domu, a chcesz jeść zdrowo? Zobacz, co radzą specjaliści i dietetycy.

Dokąd chodzimy jeść? Badania dowodzą, że najczęściej odwiedzamy pizzerie. Decyduje się na nie ponad 44 procent jedzących poza domem, dopiero na kolejnym miejscu są restauracje (wskazało je 36 procent badanych). Sieci fast food oraz bary szybkiej obsługi serwujące jedzenie na wynos to wybór w sumie aż 58 procent Polaków. Tam najczęściej czekają na nas tłuste i wysokokaloryczne dania.

Fast food i potrawy na wynos - co w nich złego?

O szkodliwości jedzenia w barach i restauracjach decyduje nie tylko wysoka kaloryczność dań i trudna do sprawdzenia jakość produktów. Dietetycy zwracają głównie uwagę na sposób przygotowania takich potraw.

Czy wiesz, że...

fast food może wpływać na twoje postrzeganie świata i odbiór przyjemności? Udowodnili to badani z Uniwersytetu w Toronto. Szybkie jedzenie (a nawet przebywanie w okolicy barów z takimi posiłkami) przyzwyczaja mózg do szybkich rozwiązań. A to - jak tłumaczy Sanford DeVoe, koordynator badań, powoduje nerwowość.

Wielokrotnie używany stary tłuszcz, zawierający potencjalnie rakotwórcze substancje, był na tyle istotnym problemem w wielu polskich restauracjach, że dwa lata temu zajęło się nim Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. Wyższe kary i częste kontrole pozwoliły zmniejszyć problem używania starego tłuszczu, jednak jego jakość pozostawia wciąż wiele do życzenia.

Na czym smażą w większości restauracji szybkiej obsługi? Niestety, wciąż dominują utwardzone tłuszcze roślinne, które uważane są przez dietetyków i lekarzy za bardzo groźne dla zdrowia. Same oleje roślinne są zdrowe, ale wszystkie ich pozytywne właściwości niszczy proces utwardzenia. Dlaczego tak fatalnie działają na nasz organizm?

Przede wszystkim podnoszą poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi (to właśnie z nich organizm pobiera energię, jednak zdecydowanie podwyższony poziom zaburza pracę serca). Dodatkowo odpowiadają za obniżenie poziomu dobrego cholesterolu. Takie połączenie poważnie zwiększa ryzyko groźnych chorób układu sercowego.

Dlaczego utwardzony olej roślinny stał się podstawowym produktem w wielu restauracjach? To proste. Taki tłuszcz może być rozgrzany przez cały dzień i jest zdecydowanie tańszy od masła i innych produktów do smażenia.

- Spożycie kwasów tłuszczowych trans powinno być tak niskie, jak to jest możliwe do osiągnięcia - radzą specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia w publikacji Normy żywienia dla populacji polskiej.

Na następnej stronie przeczytasz, jak ograniczyć spożycie szkodliwych tłuszczów trans

Mateusz Ratajczak

Komentarze

 • 28.11.14, 12:32:17

  ~Amelka3 napisał(a):
  Ja to zawsze do pracy staram się zabierać coś zrobionego przez siebie w domu, zdrowego. Piję też w pracy slim coffee, dzięki czemu jestem pełna energii na resztę dnia.
 • 1.12.14, 12:42:32

  ~nicola797 napisał(a):
  fast foody to nic dobrego, nie mam w zwyczaju odżywiania się w taki sposób, ale znam mojego brata znajomego, który co tydzień musi zjeść jakiegoś hamburgera czy pizze, także kg za kg, masakra. Podobnie jak Amelka preferuje przygotowywanie dań do pracy. Przynajmniej wiem z czego składa się moje danie, i do tego ta satysfakcja ze zdrowego odżywiania się, polecam każdemu !
 • 27.07.15, 14:23:53

  ~Zmiksowana napisał(a):
  Doskonałym "fast foodem" okazały się dla mnie koktajlewarzywne.pl Super sprawa; prowadzę aktywny tryb życia - kajaki, rowery, konie, biegi... Koktajl mam zawsze przy sobie i gdy tylko braknie mi sił to wolę go wypić i zadbac o zdrowie niż na siłe obzerac się "fastfoodami".
 • 13.11.15, 13:57:50

  ~aneczka22 napisał(a):
  A dla tych co się odchudzają polecam zastosowanie figurena slim, po tym jak włączyłam ten preparat do swojej kuracji moja masa zaczęła znacząco spadać.
 • 4.07.16, 15:10:54

  ~Polka w podróży napisał(a):
  Wegański burger z fasoli czy buraków jest fantastycznym zamiennikiem klasycznego mięsnego burgera. Do tego kieliszek wina i zdrowy obiad gotowy.

  http://polkatravel.pl/reports/na-hiszpanskim-szlaku-winnym/
 • 23.12.16, 12:00:28

  ~kul3czka napisał(a):
  Kurcze, a ja nie umiem oduczyc sie jesc mojej ukochanej pizzy. U mnie w Radomi jest restauracja Pasja i ich wloska pizza jest uzalezniajaca - serio! Nie umiem sobie raz w tygodniu jej nie zamowic. Pyszna, pachnaca.. oojj slinka cieknie od samego pisania o niej. Chyba jedynym ratunkiem jest przeprowadzka :D
 • 4.05, 10:17:08

  ~AgaMała napisał(a):
  Lubię dobrze zjeść i nie chcę przejmować się dietami i szukać jakichś zamienników. Zamiast rezygnować z frytek, wolę pójść na dobry trening do klubu Fitmore.