Najciekawsze zabytki Dolnego Śląska
Dolny Śląsk obfituje w moc atrakcji turystycznych. Wśród nich zaszczytne miejsce zajmują zabytki, które, choć wiekowe, wraz z upływającym czasem, nabierają szlachetności i walorów estetycznych.
Od dłuższego czasu, największą popularnością wśród turystów, bezsprzecznie cieszy się wrocławski Rynek i Ratusz. Kto tu, choć raz, zagościł, zgodzi się z opinią, że należą one do najbardziej urokliwych miejsc w stolicy Dolnego Śląska. Bez końca można się tu przechadzać, lub raczyć się widokami z ogródka jednej ze znajdujących się tu licznych knajpek. Włodarze pomyśleli również o eleganckich turystkach, rodzinach z wózkami, czy osobach niepełnosprawnych, które doczekały się, dedykowanej specjalnie dla nich szpilkostrady. To specjalna, niekolizyjna nawierzchnia, która ułatwia poruszanie się bez barier. Ratusz z kolei jest jednym z najlepiej zachowanych późnogotyckich budowli tego typu w Polsce. Obecnie stanowi siedzibę Muzeum Miejskiego, a w swojej piwnicy (Piwnicy Świdnickiej) chętnie gości amatorów biesiadowania. To tym samym jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie. Wokół Rynku, ale i w całym mieście, można spotkać charakterystyczne wrocławskie krasnale, sympatyczny i najbardziej rozpoznawalny symbol miasta.
Zamek Książ
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się również cały XIII- wieczny kompleks Zamku Książ w Wałbrzychu. Stanowi on niezwykle okazały zespół budowli, znajdujących się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Turyści mogą podziwiać m.in. część rezydencji, park, kuźnię, stodołę, stadninę, czy leśniczówkę. Na terenie zamku, nie zabrakło też bazy gastronomicznej i hotelowej. Podczas zwiedzania, warto pochylić się nad burzliwą historią kompleksu z czasów II wojny światowej, czy dowiedzieć się, jakie znane osobistości gościły w jego murach i poczuć się niczym Winston Churchil. Na terenie zamku cyklicznie odbywa się również szereg imprez tematycznych, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem turystów polskich i zagranicznych (m.in. Festiwal Kwiatów, Międzynarodowy Konkurs Powożenia Tradycyjnego, czy Dolnośląski Festiwal Tajemnic).
Swoją okazałością wałbrzyskiej budowli, nie ustępuje Zamek Czocha w Suchej. To XIII-wieczny obronny zamek graniczny, położony w polskiej części Łużyc Górnych. Ta gotycka budowla owiana jest mnóstwem legend, które zainteresują zarówno amatorów mrożących krew w żyłach opowieści, ale i poszukiwaczy ukrytych skarbów. Możemy tu również zwiedzić Muzeum Przedzamcza, podziwiać część pałacową z okazałą Salą Rycerską, Salę Marmurową i biblioteką, a także przyjrzeć się izbie tortur, czy studni dla niewiernych żon. Z uwagi na swoje atrakcyjne położenie, może stanowić bazę wypadową w Góry Izerskie, Karkonosze, czy do naszych czeskich i niemieckich sąsiadów.
Obok zamków, na mapie Dolnego Śląska, warto zwrócić uwagę na twierdze w Srebrnej Górze i w Kłodzku. XVIII-wieczna srebrnogórska fortyfikacja, miała za zadanie militarnie zabezpieczyć Śląsk w tamtym czasie. Fort uchodził za samowystarczalny z uwagi na skupienie w jednym miejscu pomieszczeń o wszechstronnym przeznaczeniu, tj. magazynów, studni, zbrojowni, kaplicy, więzienia, szpitala, piekarni, browaru, warsztatów rzemieślniczych i prochownia. Obecnie możemy korzystać z uroków tarasu widokowego, uczestniczyć w żywej lekcji historii, zwiedzać fortecę nocą, czy wziąć udział w corocznym Dolnośląskim Festiwalu Podróżników oraz Terenowej Grze Fabularnej „Fantazjada”. Z kolei twierdza Kłodzko z przełomu XVII i XVIII wieku, oferuje nam in. atrakcję w postaci rekonstrukcji bitwy z okresu wojen napoleońskich, w ramach Dni Twierdzy Kłodzkiej, a także nocne zwiedzanie obiektu, marsz korytarzami minerskimi, czy zwiedzanie części górnej twierdzy, z której rozpościera się widok zapierający dech w piersiach.
Z obiektów sakralnych, największe rzesze turystów przyciąga Świątynia Wang w Karpaczu. Ten zbudowany na przełomie XII i XIII wieku, ewangelicki kościół parafialny, został przeniesiony do Karkonoszy w połowie XIX wieku, z miejscowości Vang w Norwegii. Jest on ciekawy z uwagi na swoją konstrukcję z bali sosnowych, połączonych drewnianymi złączami ciesielskimi, bez użycia gwoździ. We wnętrzu obiektu na uwagę zasługuje bogato zdobiony krucyfiks wyrzeźbiony w jednym pniu dębowym. Na kościelnym dziedzińcu możemy podziwiać rzeźbę Wskrzeszenie Łazarza, a na przykościelnym cmentarzu natrafimy na grób pisarza- Tadeusza Różewicza. A wszystko to w pięknym otoczeniu monumentalnych Karkonoszy.
Dla amatorów dreszczyku emocji, polecana jest Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Ta potoczna nazwa Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota (utworzonego w 1996 roku), kryje w sobie moc niezapomnianych wrażeń turystycznych. W tej dawnej kopalni złota i arsenu, możemy udać się kolejką w niesamowitą podróż w głąb ziemi, podziwiać podziemny wodospad, udać się na spływ do Sztolni Gertruda, samodzielnie poszukać złota i zrobić papier czerpany, czy wybić monetę. A wszystko to w otoczeniu historycznych artefaktów i z bogatym zapleczem gastronomicznym.
To zaledwie ułamek z mocy atrakcji, oferowanych przez ten region Polski. Jednak lista obiektów wymienionych powyżej, stanowi absolutne minimum, od którego należy rozpocząć swoją przygodę z eksplorowaniem niezwykle bogatych w historię terenów województwa dolnośląskiego.