Ile powinniśmy pić wody? Rola wody w organizmie!
Ludzki organizm składa się nawet w 70% z wody. Jest ona jednym z podstawowych materiałów budulcowych komórek, dzięki któremu mogą one transportować i wykorzystywać tlen oraz substancje odżywcze. Jej niedobór może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie ciała i mieć niekorzystny wpływ zarówno na pracę narządów wewnętrznych, jak i nasz wygląd zewnętrzny. Z tego powodu tak istotne jest właściwe nawodnienie, dlatego warto wyrobić w sobie nawyk picia wody. Ile powinniśmy jej spożywać dziennie i jaka jest rola tego składnika w naszym organizmie? Podpowiadamy.
Rola wody w organizmie
Woda jest kluczowym składnikiem w organizmie człowieka, który spełnia w nim szereg funkcji. Dlatego, aby nasze ciało prawidłowo funkcjonowało, istotne jest zachowanie właściwego bilansu wodnego. Ilość płynów, które są wydalane z naszego organizmu przez skórę, nerki, układ pokarmowy czy wydechowy musi być uzupełniana taką samą ilością wody pochodzącej zarówno z napojów, jak i pożywienia. Właśnie z tego powodu jest ona uznawana za podstawę zbilansowanej diety, ponieważ bez niej żadne procesy w organizmie nie będą zachodziły prawidłowo. Woda odpowiada między innymi za:
- utrzymanie stałej temperatury ciała,
- prawidłową pracę mózgu i koncentrację,
- trawienie pożywienia w przewodzie pokarmowym,
- ruchomość stawów,
- wygląd skóry, włosów i paznokci,
- prawidłowe funkcjonowanie komórek w ciele,
- usuwanie toksyn z organizmu,
- wydajną pracę nerek.
Woda bierze udział również w wielu innych procesach. Nic więc dziwnego, że ludzki organizm składa się z niej w 50, a nawet 90%, w zależności od wieku. Im ciało człowieka jest starsze, tym zawartość wody w organizmie jest niższa. Dlatego u noworodków wynosi ona 90%, zaś u osób w podeszłym wieku jedynie 50%. Znaczenie wody i to jaka jest jej rola u poszczególnych grup wiekowych, jednak się nie zmienia.
Ile powinno się pić wody dziennie?
Większość Polaków wciąż nie wie, co daje picie wody i spożywa jej zbyt mało, mimo że napój ten jest naturalny, bezkaloryczny i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Żeby organizm prawidłowo funkcjonował, musimy zapewnić mu właściwą podaż wody. Zapotrzebowanie na nią jest kwestią indywidualną i zróżnicowaną, zależną od stanu zdrowia, wieku, płci czy masy ciała, ale także diety i czynników środowiskowych, a więc na przykład temperatury otoczenia czy wilgotności powietrza. Jednak zazwyczaj przyjmuje się, że średnio osoby dorosłe powinny wypijać 2,5 l wody dziennie, należy jednak pamiętać, że jej część – około litra przyjmujemy z pożywieniem, głównie z produktami takimi jak warzywa i owoce. Podczas upałów powinniśmy wypić średnio o 1-2 szklanki wody więcej, ze względu na stratę wody, która wydostaje się z organizmu wraz z potem.
Jak obliczyć zapotrzebowanie na wodę?
Można samodzielnie obliczyć, ile wody dziennie pić, aby nie zaburzyć regulowanych przez nią zachodzących w organizmie procesów i zapewnić sobie odpowiednie nawodnienie. W tym celu można skorzystać z jednego z trzech wzorów:
- Zakładający, że na każdy kilogram masy ciała przypada 30 ml wody. W takiej sytuacji na przykład dla osoby, która waży 70 kg, zapotrzebowanie na płyny wynosi 70 × 30 ml, czyli 2100 ml, a więc 2,1 l dziennie.
- Zakładający, że na pierwsze 10 kg przypada 100 ml płynów, na następne 10 kg – 50 ml/kg, a na każde kolejne kilogramy 20 ml/kg. W takim przypadku zapotrzebowanie dzienne na wodę dla osoby, która waży 70 kg, będzie wynosiło: (10 kg x 100 ml) + (10 kg x 50 ml) + (50 kg x 20 ml) = 2500 ml, czyli 2,5 l wody dziennie.
- Uwzględniający kaloryczność diety, gdzie przyjmuje się 1 ml wody na 1 kalorię. Osoba, która spożywa więc 2000 kalorii, powinna pić dziennie 2 l wody.
Warto jednak pamiętać, że w niektórych stanach zapotrzebowanie na wodę rośnie. Dotyczy to na przykład gorączki, kiedy należy pić jak najwięcej wody, średnio 10% więcej.
Dlaczego warto pić wodę?
Woda pełni różne funkcje w organizmie, dlatego ma duże znaczenie dla naszego zdrowia. Warto sięgać po nią jak najczęściej, a więc wypijać przynajmniej kilka szklanek wody dziennie, ponieważ może ona ułatwić też zrzucenie zbędnych kilogramów. Odpowiednia ilość płynów usprawnia usuwanie produktów przemiany materii i toksyn wraz z moczem i potem oraz przeciwdziała zaparciom.
Z tego powodu odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważnym elementem procesu redukcji masy ciała. Może również zmniejszyć apetyt i ograniczyć zatrzymywanie wody w tkankach. Nie można jednak stwierdzić, że picie wody odchudza, ponieważ woda stanowi jedynie jeden z czynników wpływających na zmniejszenie masy ciała. Redukcja kalorii jednak wciąż jest najistotniejszym działaniem.
Z kolei u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym odpowiednia podaż wody pomaga walczyć z tą dolegliwością. Musi mieć ona jednak odpowiednią zawartość składników mineralnych – wapnia i magnezu. Wody niskosodowe zgodnie z najnowszymi wynikami badań mogą więc obniżać ciśnienie tętnicze krwi.
Źródła wody w diecie
Picie odpowiedniej ilości wody jest bardzo istotne ze względu na funkcje wody w organizmie. Nie musimy jednak wypijać wyłącznie czystej wody. Źródłem płynów w diecie mogą być także różnego rodzaju napoje i napary, m.in. takie jak herbata, kawa, mlekom kompot, soki czy napoje gazowane. Część wody człowiek czerpie ze spożywanych pokarmów stałych oraz przemian metabolicznych. Sporo wody zawierają owoce i warzywa. Dodatkowo są źródłem witamin i cennego błonnika. Dlatego o każdej porze roku warto uwzględniać je w swoim jadłospisie, niezależnie od tego, czy tworzymy go samodzielnie, czy jest opracowany przez dietetyka.
Odwodnienie – jak rozpoznać?
Zapotrzebowanie na wodę jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Niedobór wody lub nadmierna utrata wody doprowadza jednak do stanu, jakim jest odwodnienie organizmu. Objawy odwodnienia organizmu to suchość w ustach, przyśpieszone bicie serca, ospałość, osłabienie i zawroty głowy. Do najczęstszych przyczyn tego stanu zalicza się intensywną aktywność fizyczną, biegunkę i wymioty, gorączkę czy niedobór wody spowodowany nieodpowiednią dietą. W takim przypadku należy jak najszybciej rozpocząć nawodnienie organizmu. Płyny należy jednak przyjmować powoli, szklanka po szklance tak, aby wypić dziennie 2 litry wody, czyli ilość niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu.