Boisz się zmienić pracę? Niepotrzebnie!

Radość w pracy to podstawa
fot. Shutterstock

Zmiana miejsca pracy zawsze kojarzy się ze stresem, dlatego wielu pracowników boi się podjąć odpowiednie kroki, nawet jeśli potrzebuje tej zmiany. W większości przypadków lęki te okazują się nie uzasadnione, a zmiana przebiega szybko i bezboleśnie.

Zmiana pracy jest pewnym ryzykiem, ponieważ wiąże się z nowym miejscem, nowymi współpracownikami, inne procedury, obowiązki itd. Nowy pracodawca na początku zawsze będzie chciał sprawdzić nasze umiejętności, kwalifikację czy nawet odporność na stres. Wszystko zależne jest od branży, ale też od nas samych jakie będziemy mięli nastawienie na nową pracę. Jedną z większych obaw jest to, jak będziemy spostrzegani i czy nas zaakceptują nowi współpracownicy. Osoby rozważające zmianę pracy boją się także o to, jak będzie się im układała praca z nowym szefem – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. – Dla wielu osób strach związany z konsekwencjami zmiany jest na tyle silny, że przez lata nie zmieniają pracodawcy. Kiedy w końcu chcą znaleźć coś nowego, szukają pracy na podobnym bądź identycznym stanowisku, najlepiej w firmie, w której pracują ich znajomi. Takie podejście nie jest najlepszym sposobem na przełamanie strachu oraz nie wróży nam wielkiej kariery.

 

Nowa praca – nowi współpracownicy

 

Zazwyczaj już po kilku dniach w nowym miejscu pracy, okazuje się, że dostosowanie nie jest takie trudne. Ludzie zawsze do wszystkiego szybko się przyzwyczajają, nowi koledzy na początku traktują nas z dystansem, a przełożeni których się obawialiśmy, okazują się mili i pomocni. Pracodawca nie po to zatrudnia nową osobę, żeby udowadniać jej niekompetencję.

Jeżeli możemy sobie pozwolić na dłuższe szukanie pracy, to rozglądajmy się za taką, która naturalnie pozwoli na kontynuowanie naszych dotychczasowych doświadczeń zawodowych. Należy ubiegać się o taką posadę, w której na pewno damy sobie radę. Jeżeli uda nam się awansować na wyższe stanowisko, to zapewne poradzimy sobie, ponieważ ktoś uznał, że właśnie na nie nadajemy się. Jeżeli podczas procesu kwalifikacyjnego mówimy, że na czymś się znamy, to lepiej żeby tak było, ponieważ kłamstwo szybko wyjdzie, kiedy nie będziemy umieli czegoś wykonać, co rzekomo potrafimy.

Kiedy zmienimy pracę, niemal natychmiast powinniśmy przestać myśleć o poprzednim miejscu zatrudnienia. Powinniśmy zaprzyjaźnić się z nowymi współpracownikami, bo to ułatwi komunikowanie się  i załatwianie służbowych spraw. Często okazuje się, że nowi znajomi z pracy interesują się tym co my i sami chcieliby nawiązać bliższą znajomość. Nie można bać się zadawać pytań; w danej firmie może być używany specyficzny język, który wydaje nam się nie zrozumiały, ale po jakimś czasie on będzie równie dla nas czytelny, tak jak jest dla starych pracowników. Koniecznie trzeba pozbyć się nawyku mówienia u nas, kiedy mowa o poprzednim miejscu pracy. Stwierdzenie u nas – to teraz nowe miejsce. Nie porównujmy jak było w poprzedniej pracy, a jak w nowej. Najlepiej zaprzyjaźnić się z nowymi współpracownikami i wejść w nową rolę, bo praca to często nasz dugi dom.

Mieszka w Zielonej Górze, pochodzi z Przemkowa. Studiowała politologie i socjologie na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uwielbia jeździć rowerem, chodzić po górach i spędzać czas z przyjaciółmi. Ogląda sporo filmów - zwłaszcza polskich - czyta książki.