Jak uchronić dzieci przed komarami? 5 skutecznych sposobów
Trudno jest skutecznie unikać ukąszeń komarów – zwłaszcza, gdy chodzi o dzieci. Owady pojawiają się wszędzie, a wraz z wyższymi temperaturami widać je na podwórkach, placach zabaw, lasach i skwerach. Można jednak spróbować odstraszać je od delikatnej skóry maluchów. Jak chronić dzieci przed komarami?
Technologia przeciw komarom
Wojnę komarom wypowiedzieć można ze wsparciem ze strony urządzeń emitujących ultradźwięki. Te niegroźne dla człowieka fale odstraszają owady, zmniejszając ich aktywność wokół miejsca, gdzie są emitowane. W sklepach kupić można urządzenia przenośne, które sprawdzą się na spacerach i placach zabaw. Trzeba jednak pamiętać, że ultradźwięki są wsparciem dla innych środków przeciw komarom – ich stosowanie nie jest skuteczne w 100%.
Naturalne metody odstraszania komarów
Skutecznym sposobem na odstraszanie owadów będą naturalne preparaty rozsmarowywane na skórze. Pachnące olejki eteryczne nie tylko nie podrażniają skóry malucha, lecz skutecznie zniechęcają komary do zbliżania się do człowieka. Najlepsze efekty dadzą olejki z takich roślin, jak:
- trawa cytrynowa,
- goździki,
- tymianek,
- bazylia,
- eukaliptus.
Wystarczy rozcieńczyć je z wodą i rozsmarować skórze. Ten sposób nie tylko odstrasza owady, lecz także łagodzi ewentualne ukąszenia.
Środki przeciw komarom bezpieczne dla dzieci
Na delikatnej skórze dzieci rozprowadzać można także środki na komary o odpowiednim składzie. Preparaty pozbawione szkodliwego dla maluchów poniżej 2 roku życia DEET są jednym z najskuteczniejszych sposobów odstraszania owadów. Mogą mieć one formę sprayu, żelu lub sztyftu. W zależności od wybranej marki, działają od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin. To wystarczy, by wyjść na zewnątrz z maluchem bez obaw o nieprzyjemne ukąszenia!
Moskitiery na wózkach i spacerówkach
W przypadku najmniejszych dzieci warto skorzystać z moskitier rozwieszanych na wózkach i spacerówkach. Drobna siateczka skutecznie ochroni ciało malucha przed owadami, a dodatkowo zapewni mu dostęp powietrza w czasie spaceru. Należy jednak pamiętać, by siateczka miała odpowiednią wielkość oczek – zbyt duże mogą okazać się nieskuteczną przeszkodą dla niewielkich komarów.
Unikaj miejsc żerowania owadów
Choć komary występują niemal wszędzie, to unikanie miejsc ich wysokiej aktywności zdecydowanie zmniejszy ryzyko ukąszenia. Szczególną ostrożność zachować należy nad wodą, ponieważ owady lubią wilgotne tereny. Dziecko może być narażone na kontakt z owadem także w okolicy lasów i parków. Co ciekawe, komary przyciąga także zapach niektórych perfum – chcąc unikać ich obecności powinno się więc zrezygnować ze stosowania intensywnie pachnących kosmetyków.
Jak poradzić sobie z ukąszeniami?
Ukąszenie komara jest nieprzyjemne – pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, a także nieprzyjemne swędzenie. W przypadku, gdy komar ugryzie dziecko, warto zastosować specjalne żele na ukąszenia, które złagodzą pojawiające się objawy. Dobrym sposobem będą także naturalne preparaty – poza wymienionymi wcześniej olejkami eterycznymi zaczerwienione miejsce natrzeć można przekrojoną cebulą. Niektóre dzieci dobrze reagują także na zimny okład, którym może być na przykład mała kostka lodu.