Weekend w Karpaczu – co warto zobaczyć?

Fot. materiały partnera

Nawet krótki weekend w Karpaczu można wspominać z rozrzewnieniem, bo to wyjątkowo klimatyczne miejsce. Górskie pejzaże, smaczna regionalna kuchnia oraz snujące się tu i ówdzie legendy, przyciągają wciąż nowych turystów. Z kolei Ci co tu byli, wracają, i zawsze odnajdują coś, co sprawia, że czują się jak u siebie w domu.

Co warto zobaczyć w Karpaczu? Malownicze szlaki!

Nie da się wyliczyć wszystkich atrakcji Karpacza, ale zawsze można przybliżyć niepowtarzalny klimat tego miejsca. Miasteczko położone w centrum Sudetów to istny raj dla turystów, którzy uwielbiają spędzać czas na górskich szlakach. Każdy, kto ma odpowiedni zapas  sił i pasję do zdobywania kolejnych szczytów, powinien wejść na majestatyczną górę Śnieżka. To najwyższy szczyt Karkonoszy liczący sobie aż 15602 m.n.p.m. Po trudach drogi można przeżyć kolejne wspaniałe chwile, obserwując malownicze pejzaże roztaczające się ze szczytu góry. Zobaczysz m.in. Kaplicę Św. Wawrzyńca czy stare obserwatorium metrologiczne. Więcej o śnieżkowych klimatach poczytasz m.in. na tym blog: https://www.sowiduch.pl/karpacz-sniezka/

Coś dla mniej aktywnych w Sudetach

Być w Karpaczu i nie wjechać kolejką linową na Kopę to byłby nietakt. Jedyne usprawiedliwienie jest takie, że wejdziesz tam o własnych siłach lub masz lęk wysokości. Z góry roztacza się malowniczy pejzaż na górskie tereny, a można podziwiać je całkiem długo, bo podróż trwa ok. 20. minut. Jednak pyszne widoki to nie wszystko, bo zimą wjeżdżając kolejką na Kopę, skorzystasz z wyciągu narciarskiego.  Jeśli lubisz szusować na nartach, koniecznie wybierz się na ten stok.

Sakralia karpackie

Warto wygospodarować choć  jeden dzień na wycieczkę śladami zabytków, np. sakralnych. Na uwagę zasługuje na pewno ewangelicki kościółek, który powstał na przełomie XVII i XVIII w. Natomiast w   1842 r. przeniesiono go do serca polskich gór z miejscowości Wang w Norwegii. Jego konstrukcja zrobiona jest bez użycia gwoździ, jedynie za pomocą spoiw ciesielskich, co na pewno stanowi o kunszcie sztuki budowlanej z tamtego czasu. Jeśli cenisz sobie polską poezję, to odwiedzenie przykościelnego cmentarza powinno by dla Ciebie ważnym punktem wycieczki. W tym miejscu pochowany został w 2014 r. Tadeusz Różewicz.

Zamek Chojnik – koniecznie musisz go zobaczyć!

Turyści zachwycają się także majestatycznym zamkiem wzniesionym na szczycie góry Chojnik w połowie 14 w. Składa się z zamku dolnego otoczonego fortyfikacją i zamku średniego. W pierwszej budowli zobaczysz  m.in. cylindryczną wieżę i basztę łupinową, natomiast w zamku średnim znajduje się pręgierz, elementy kuchni, sali sądowej, pomieszczenia mieszkalnego i cysterny na wodę. Każdy fragment ruin kryje w sobie tajemniczą historię, w którą z przyjemnością można się zanurzać.

Trochę wody…

Kolejne miejsce warte zobaczenia t o zbudowana z granitowych bloków zapora na Łomnicy. Powstawała w latach 1910-1915 i liczy sobie aż 105 metrów. Prowadzi przez nią malowniczy szlak turystyczny, co jeszcze bardziej uświetnia jej pozycję na liście zabytków. Dzięki zaporze powstał bardzo klimatyczny i malowniczy zakątek – zalew oraz sztuczny wodospad. Podczas spaceru tym szlakiem nasycisz zmysły wyjątkowym górskim klimatem.

Pora na coś na ząb… – Restauracja Sowiduch

Góry, jak to góry, zawsze warto skosztować tam potraw regionalnych, które skutecznie rozpieszczają nawet najwybredniejsze kubki smakowe. Jednym z miejsc godnych plecenia jest restauracja Sowiduch: https://www.sowiduch.pl/. Wyjątkowe, magiczne miejsce, które rozsiewa swój urok nieustannie i wciąż zachwyca kolejnych turystów.

Gdzie tkwi klucz do tajemnicy Sowiducha? Przede wszystkim w połączeniu klimatu staropolskiej kuchni ubranej  w nowe smaki z historią Karpacza. Na ścianach restauracji zobaczysz wystawy przedstawiające dawną kulturę tego miejsca, poczynając od przełomu XIV i XV w. kiedy przybyli w te strony poszukiwacze cennych kruszców, m.in. złota i srebra. Następnie poznasz bardzo ciekawe dzieje pasterzy i zielarzy, oglądając piękne płaskorzeźby. Na uwagę zasługuje też inna atrakcja turystyczna. To regionalny browar i warzenie piwa na miejscu według własnych receptur. Co więcej, we wnętrzu restauracji została umieszczona makieta instalacji do warzenia piwa.

Oczywiście oprócz cennej lekcji historii skosztujesz też rozkosznych smaków potraw staropolskich, które są przygotowywane wedle tradycyjnych przepisów. Kucharze pracujący w Sowiduchu to artyści przyrządzający na bazie dawnych dań współczesne  aranżacje. Warto tu przyjść, rozgościć się smacznie zjeść i poczuć prawdziwą karpacką atmosferę.