Na co zwrócić uwagę wybierając system ogrzewania w domu?
Możliwości ogrzewania domu jest obecnie całkiem sporo. Do wyboru mamy między innymi klasyczne grzejniki lub podłogówkę. Należy też zastanowić się nad rodzajem paliwa i zastosowanego kotła. Co należy brać pod uwagę, aby była to inwestycja, która spełni nasze oczekiwania pod każdym względem? Podpowiadamy.
O czym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o systemie ogrzewania?
Decyzję o wyborze systemu ogrzewania w naszym domu należy podjąć jak najwcześniej, a więc najlepiej już na etapie projektowym. W ten sposób będzie łatwiej zaplanować zarówno odpowiedni rozkład pomieszczeń, jak i umiejscowienie kotła oraz grzejników lub systemu podłogówki. Ostateczny wybór zapewne będzie zależał od osobistych preferencji oraz chęci ograniczenia kosztów eksploatacyjnych. Należy jednak mieć świadomość, że nie wszystkie systemy ogrzewania możemy zamontować i użytkować w określonej gminie lub konkretnym obszarze. Aby poznać szczegóły warto udać się bezpośrednio do placówki gminnej, aby sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób dowiemy się na przykład tego czy nie ma przeciwwskazań, aby podłączyć sieć gazową lub czy są jakieś ograniczenia w kwestii kształtu albo rozmiarów budynku. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie w przypadku instalacji określonych systemów grzewczych.
Wybór źródła energii do ogrzewania domu
Jedną z najbardziej istotnych kwestii przy podejmowaniu decyzji związanych z ogrzewaniem domu jest wybór źródła energii. Niekoniecznie musi to być tylko jeden rodzaj surowca. W przypadku większych domów można zdecydować się na przykład na połączenie ogrzewania za pomocą węgla i równocześnie grzania gazem. Jest to tak zwany system hybrydowy. Dodatkowe ogrzewanie uruchamia się w przypadku bardzo dużych mrozów, a na jesień lub wczesną wiosnę stosuje się piec, który ma za zadanie wytworzyć niewielką ilość ciepła w sposób ekonomiczny.
Najczęściej jednak wybór pada na jedno źródło energii, co ma znaczenie w przypadku ograniczenia kosztów budowy nowego domu. Obecnie dużą rolę przywiązuje się do ekologicznych paliw. Nic więc dziwnego, że we współczesnych domach królują rozwiązania w postaci pomp ciepła lub instalacji fotowoltaicznych. Mimo, że koszt instalacji oraz samych urządzeń jest dość wysoki to w dłuższej perspektywie czasu takie ogrzewanie domu powoduje konkretne oszczędności.
Na co zwrócić uwagę wybierając źródło energii do ogrzewania domu?
Wybierając konkretne źródło energii należy przede wszystkim kierować się aktualnymi i przyszłymi kosztami paliwa. Na przykład rosnące ceny energii elektrycznej powodują, że to źródło energii jest jednym z najdroższych. Może być warte rozważenia tylko w przypadku bardzo małych budynków lub braku wyboru innych alternatyw.
Kolejna kwestia, która jest nie mniej ważna, dotyczy ekologii. Powinniśmy kierować się zarówno potrzebami związanymi z czystym powietrzem, jak i restrykcyjnymi wymogami prawnymi, które mogą pojawić się w najbliższej przyszłości. Warto mieć świadomość tego, że wybierając ekologiczne i czyste źródło energii, dbamy zarówno o samopoczucie i zdrowie nasze, jak i najbliższych nam sąsiadów.
Moc urządzenia powinna odpowiadać potrzebom całego naszego domu. Nawet jeśli niektóre pomieszczenia będą wyłączone z użytku lub nie planujemy je ogrzewać to nie znaczy, że w przyszłości nie pojawi się potrzeba dokonania zmian. W obliczeniach należy uwzględnić także moc potrzebną do przygotowania wody użytkowej.
Nowoczesne urządzenia grzewcze są w większości całkowicie bezobsługowe. Korzystają z czujników, które gromadzą informacje zarówno o temperaturze w domu, jak i na zewnątrz. Na podstawie tych danych system automatycznie steruje mocą i zapewnia mieszkańcom ciepło przy niskim wykorzystaniu paliwa. Konfiguracja urządzenia jest zwykle banalnie prosta, a skonfigurowanie poszczególnych opcji nie nastręcza żadnego trudu. Zwykle jednak już po pierwszej instalacji system jest przygotowany do efektywnego działania, a jedynym parametrem, który zmienia użytkownik jest zadana temperatura w pomieszczeniu. Jeśli potrzebujemy takiej wygody użytkowania to warto rozejrzeć się za nowoczesną pompą ciepła powietrzną lub gruntową albo zakupić kocioł gazowy kondensacyjny.
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Ostatnim elementem do rozważenia pozostaje wybór między grzejnikami oraz ogrzewaniem podłogowym. Warto zauważyć, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się podłogówka. Przyczyna jest łatwa do zrozumienia. W przypadku ogrzewania podłogowego ciepłe powietrze jest równomiernie oddawane na całej powierzchni pokoju, a następnie kieruje się powoli ku górze. Natomiast ciepło z grzejników potrzebuje znacznie więcej czasu, aby ogrzać nawet niewielkie pomieszczenie. Dodatkowo potrzebne jest wygospodarowanie sporej przestrzeni, aby je umieścić w pokoju. Na uwagę zasługuje też fakt, że podłogówka może działać w temperaturze mniejszej o około dwa stopnie Celsjusza, aby zapewnić ten sam komfort cieplny co grzejniki. Co oczywiście wiąże się z konkretnymi oszczędnościami, zwłaszcza w dłużej perspektywie czasu.