Oczyszczacz powietrza dla alergika – jaki wybrać?
Sezon alergiczny w Polsce trwa niemal cały rok. Zimą (okolice lutego) objawy alergii mogą wystąpić u osób uczulonych na leszczynę czy olchę. Cladosporium będzie zaś spędzać sen z powiek począwszy od marca aż do listopada. Do tego dochodzą alergie na roztocza czy pleśnie, które mogą występować niezależnie od pory roku czy pogody za oknem. Jaki oczyszczacz będzie dobry dla alergika? Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie?
Oczyszczacz powietrza na alergię – czyli jaki?
Jakie parametry powinien posiadać idealny oczyszczacz powietrza dla alergika?
Filtr HEPA
Filtr HEPA i filtr węglowy do oczyszczaczy powietrza Klarta, źródło: www.klarta.pl
Filtr HEPA to rozwiązanie stosowane chociażby w odkurzaczach czy systemach klimatyzacyjnych. Zbudowany z ogromnej ilości cienkich włókien polipropylenowych, filtr ten zatrzymuje nawet mikroskopijne cząsteczki o wielkości 0,01 μm. Dla porównania:
Pyłki roślin – 10-200 μm
Zarodniki pleśni – 2-5 μm
Roztocza kurzu domowego – 200-300 μm
Sierść i złuszczony naskórek – 0,5-200 μm
Dzięki odpowiedniej pracy wentylatora oraz filtra HEPA, oczyszczacz jest w stanie zassać do środka zanieczyszczone powietrza, a następnie sprawić, by niepożądane pyłki roślin czy roztocza osiadły na filtrze. Czyste, zdrowe powietrze, wydmuchiwane jest zaś z powrotem do pomieszczenia.
Niemniej istotnym elementem z punktu widzenia alergika jest filtr węglowy. Odpowiedzialny za neutralizowanie drażniących zapachów, filtr ten zbudowany jest z granulek węgla aktywnego. Jeden gram węgla aktywnego to aż 1500 m2 powierzchni aktywnej. filtra. Zapewniając swobodny przepływ powietrza przez filtr węglowy, oczyszczacz jest w stanie zatrzymać szkodliwe, drażniące gazy, np. formaldehyd (aldehyd mrówkowy), benzen czy aceton.
Czułe czujniki zanieczyszczeń
W ofercie Klarty znajdziemy oczyszczacze powietrza o bardzo czułych, laserowych sensorach pyłów zawieszonych PM2,5. Na podstawie ich odczytów użytkownik dowiaduje się o aktualnym poziomie zanieczyszczeń w najbliższym otoczeniu. Tryb automatyczny zaś automatyczne dobierze prędkość oczyszczania do panujących warunków.
Tryb automatyczny
Tryb automatyczny jest newralgicznym aspektem każdego oczyszczacza powietrza. Urządzenia te mają bowiem za zadanie pracować w tle, kiedy my jesteśmy skupieni na własnych czynnościach życia codziennego. Oczyszczanie powietrza powinno odbywać się samoistnie, bez zaprzątania nam głowy. Dlatego też dobrze działający tryb automatyczny, zaprojektowany w zgodzie z najwyższymi normami jakości powietrza, to podstawa codziennej eksploatacji oczyszczacza. Zarówno Klarta Forste 3, jak i Klarta Stor to wysoko oceniane oczyszczacze powietrza, cenione właśnie za rygorystyczne tryby automatyczne, skorelowane z restrykcyjnymi normami UE i WHO.
Oczyszczacz powietrza Klarta Stor i 3-stopniowy system filtracji powietrza, materiały Klarta.pl
Oczyszczacze powietrza Klarta – wsparcie każdego alergika
Niezależnie od wybranego modelu, Klarta oferuje sprawdzone rozwiązania dla alergików, zarówno małych, jak i tych dużych. Wszystkie modele oczyszczaczy powietrza Klarta wyposażone są w jonizator powietrza, który dodatkowo ułatwia neutralizację alergenów, przyśpieszając filtrację powietrza.
1. Klarta Forste 3 – polecana do pomieszczeń ok. 30-40 m2
- Cena: 749 zł
- Wydajność oczyszczania: 300 m3/h
- Powierzchnia oczyszczania: do 40 m2
- Restrykcyjny tryb auto, spełniający normy jakości powietrza rekomendowane przez WHO
- Laserowy czujnik PM2,5
- Filtry: HEPA E11 lub H13, węglowy oraz wstępny
- Jonizacja powietrza
- 6 trybów pracy, w tym tryb sleep, blokada rodzicielska
- 5 kolorów obudowy do wyboru
2. Klarta Stor – do dużych powierzchni, gabinetów czy biur
- Cena: 1089 zł
- Wydajność oczyszczania: 580 m3/h
- Powierzchnia oczyszczania: do 80 m2
- Restrykcyjny tryb auto, spełniający normy jakości powietrza rekomendowane przez WHO
- Filtry: HEPA E11 lub H13, węglowy oraz wstępny
- Jonizacja powietrza
- 4 tryby pracy, w tym tryb cichy, blokada rodzicielska
- 3 kolory obudowy do wyboru