Jak często wymieniać gąbeczkę do makijażu? Sprawdź jak myć, przechowywać i kiedy wymienić gąbeczkę
Odpowiednia pielęgnacja przyrządów do makijażu jest ogromnie ważna dla zdrowia i pięknego wyglądu Twojej cery. Zapewnij jej więc wysoki poziom higieny.
Podkład do twarzy, podobnie jak korektor, można aplikować pędzlem, palcami, albo specjalną gąbeczką. Ta ostatnia cieszy się dużym uznaniem z uwagi na wysoką precyzję i łatwość nakładania odpowiedniej ilości produktu. Gąbeczką wklepujemy go w twarz, szyję, dekolt, pozwalając wniknąć głęboko i wtopić się w skórę, pozostawiając równomierne krycie i bardzo naturalny efekt. Wiele kobiet niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, że nieodpowiednio traktowana gąbka może być źródłem bakterii, wywoływać podrażnienia, infekcje, sprzyjać powstawaniu niedoskonałości, wyprysków. Co zrobić, by temu zapobiec?
Jak często i czym myć gąbeczkę do makijażu?
Choć rano pewnie wykonujesz swój make-up w pośpiechu, nie powinnaś pozostawiać gąbki z resztkami produktu. Wymaga ona mycia po każdym użyciu i będzie ono znacznie łatwiejsze oraz skuteczniejsze, jeśli nie zabierzesz się za nie po wielu godzinach, tylko od razu.
W takim przypadku wystarczy dokładnie wypłukać gąbkę pod bieżącą wodą, kilkakrotnie wyciskając z niej podkład czy korektor, a potem wykonać tę samą czynność, z dodatkiem jakiegoś detergentu. Może to być żel do mycia twarzy, delikatny szampon do włosów, mydło, płyn do mycia naczyń, płyn do higieny intymnej lub olejek emulgujący. Pamiętaj, by nie pocierać gąbki, nie myć jej szczotką, wystarczy sama dłoń, ewentualnie kostka mydła.
Istotną kwestią jest suszenie gąbki. Możesz ją ułożyć na ręczniku papierowym i po jakimś czasie odwrócić albo wykorzystać specjalny stojak, który umożliwi jej równomierne suszenie z każdej strony.
W sytuacji, gdy należysz do osób, które szykują się do pracy w pośpiechu, zaopatrz się w kilka gąbek i organizuj im zbiorową kąpiel. Nalej do miski ciepłą wodę, dodaj jednego z wyżej wymienionych detergentów, a następnie wyciskaj je po kolei przez kilka minut. Wymień wodę, powtórz czynność i tak do momentu, aż wypływające z gąbek woda będzie czysta.
Przechowywanie i wymiana gąbek do makijażu
Aby narzędzie to spełniało swoje zadanie, a przy tym było bezpieczne, trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki. Gąbeczka do makijażu powinna być przechowywana z dala od wilgoci, w przewiewnym miejscu. Raczej zrezygnuj ze szczelnie zamykanych pudełek. Najlepiej sprawdzi się specjalne etui z otworami wentylacyjnymi. Ograniczy przedostawanie się kurzu, ale nie dostęp świeżego powietrza. Niech gąbka nie leży jednak w łazience na pralce czy pod lustrem, ale w zamykanej szafce lub najlepiej w innym pomieszczeniu, ponieważ wilgoć panująca w łazience sprzyja rozwojowi bakterii.
Kwestia żywotności gąbki uzależniona jest przede wszystkim od tego, jak często jej używasz. Jeśli masz tylko 1 gąbeczkę i sięgasz po nią każdego dnia, powinnaś zakupić nową po max. 3 miesiącach. W przypadku, gdy stosujesz kilka gąbek naprzemiennie, możesz je wymienić nieco później, w ciągu 6 miesięcy.
Istnieją wyjątkowe sytuacje, które mogą wymagać szybszej wymiany gąbeczki do podkładu. To infekcje skórne. Unikniesz dzięki temu rozprowadzania po całej twarzy drobnoustrojów i potęgowania problemu.