Jak komórki macierzyste leczą ból stawów? Innowacyjny zabieg Q-graft
Ból stawów może być tak uciążliwy, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Co gorsza, wiele schorzeń ortopedycznych przybiera postać przewlekłą, co oznacza konieczność pogodzenia się z bólem, stosowanie leków przeciwbólowych lub… podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu Q-graft z użyciem komórek macierzystych pozyskanych z własnej tkanki tłuszczowej. Ta innowacyjna metoda leczy przyczynę bólu, dzięki czemu dolegliwości ustępują lub zostają znacznie zmniejszone.
Czym są komórki macierzyste?
Komórki macierzyste występują naturalnie w naszym organizmie. Przybierają postać niedojrzałych, pierwotnych i niewyspecjalizowanych komórek, które pojawiają się jako pierwsze podczas etapu tworzenia pozostałych komórek w organizmie człowieka, między innymi tkanki nerwowej, kostnej czy komórek krwii. Komórki macierzyste mają możliwość dzielenia się, różnicowania oraz odnowy. Znalazły szerokie zastosowanie w tzw. medycynie regeneracyjnej i medycynie sportowej, szczególnie do rekonstrukcji uszkodzonych chrząstek, poprawy zrostów kostnych, a także do leczenia zwyrodnień stawów i leczenia bólu.
Sposób pozyskania komórek macierzystych ma znaczenie
Zabieg Q-graft, wykonywany m.in. w krakowskim Centrum DER-MED, wyróżnia się tym, że pozyskiwane komórki macierzyste są wyjątkowo żywotne. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu zamkniętego systemu dwóch nowoczesnych urządzeń – pobierania tkanki tłuszczowej za pomocą Body-Jet oraz przeszczepu komórek tłuszczowych za pomocą Q-graft. System ten pozwala na bardzo szybkie pobranie i dokładne odseparowanie komórek macierzystych.
Zabieg składa się z dwóch zasadniczych etapów. Najpierw wykonywana jest bezpieczna i mało inwazyjna liposukcja urządzeniem Body-Jet. Następnie tkanka tłuszczowa zostaje odpowiednio przygotowana do zabiegu transplantacji – aby procedura była skuteczna, konieczne jest uzyskanie z tkanki tłuszczowej jak największej liczby żywych, czyli nieuszkodzonych, funkcjonalnych, pojedynczych, komórek. Na koniec komórki macierzyste zostają wprowadzone do uszkodzonego stawu za pomocą cienkiej igły. Dzięki temu, że podczas zabiegu Q-graft podawane są nasze własne komórki, nie ma ryzyka ich odrzucenia przez organizm.
Zastosowanie zabiegu Q-graft w leczeniu schorzeń ortopedycznych
Zabieg Q-graft to terapia, która leczy przyczynę choroby stawów, a nie jej objawy. Celem zabiegu nie jest tylko uśmierzenie bólu, ale wyleczenie stawu, co przynosi trwałą, a nie tylko tymczasową ulgę. Komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej są skuteczne w leczeniu wielu schorzeń ortopedycznych, m.in.:
- kontuzji sportowych,
- uszkodzonych ścięgien,
- uszkodzonych chrząstek stawowych,
- bólu mięśni,
- bólu stawów,
- stanów związanych ze starzeniem i zwyrodnieniem stawów (najczęściej stawu skokowego, kolana, barku),
- schorzenia zwanego “łokciem tenisisty”.
Terapia z użyciem własnych komórek macierzystych z tłuszczu hamuje lub znacząco spowalnia proces niszczenia stawów. Naukowcy zauważyli też, że po podaniu komórek macierzystych szybciej regenerują się złamane kości i stawy rzekome.
Należy pamiętać jednak, że zabieg z użyciem komórek macierzystych z tłuszczu wykonuje się po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Musi on ocenić stopień zaawansowania zmian i dobrać odpowiednio parametry zabiegu, przede wszystkim określić ilość tkanki tłuszczowej potrzebnej do regeneracji stawu.
Dowiedz się więcej na temat zabiegu Q-graft: https://krakow.dermed.pl/pl/q-graft-bezinwazyjne-leczenie-bolu/