Kuchnia w stylu prowansalskim
Marzysz o kuchni pachnącej lawendą i tymiankiem? Chcesz poczuć się we własnym domu jak na francuskiej wsi? Jeżeli tak, styl prowansalski to propozycja dla ciebie. Postarzane meble, jasne kolory, a przede wszystkim sielska, naturalna atmosfera. Właśnie takie są wnętrza inspirowane Prowansją.
Chociaż styl skandynawski króluje w aranżacji wnętrz już od kilku sezonów, coraz więcej osób szuka alternatywy dla minimalistycznych, często chłodnych przestrzeni. Być może dlatego styl prowansalski staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. Porzucamy śnieżnobiałe ściany i surowe formy na rzecz klimatycznych wnętrz, które łączą w sobie francuską elegancję z rustykalnym klimatem.
Kolory
Prowansalska kuchnia to przede wszystkim wszelkie odcienie bieli i szarości. Zapomnij jednak o zimnych, czystych odcieniach. Zamiast tego wybierz farbę w kolorze śmietankowym, złamanego beżu lub écru. Francuska kuchnia powinna być przytulna, aby każdy mógł w niej poczuć domowe ciepło. Możesz uzyskać taki efekt dzięki pastelowym barwom – błękit, róż czy delikatny fiolet będą doskonałym przełamaniem białych ścian. W nowoczesnych wnętrzach prowansalskich nie brakuje także szarości, jednak co istotne, jest to szarość delikatna i subtelna.
Meble
Głównym wyznacznikiem stylu prowansalskiego są bardzo charakterystyczne meble. Najlepiej, jeśli wyglądają na takie, które dopiero zostały przyniesione ze strychu – nieco stare, ale w dalszym ciągle nadające się do użycia, znalezione na pchlim targu, nie muszą pochodzić z jednej linii i kolekcji. Oczywiście, aby urządzić francuską kuchnię, nie musisz szukać w piwnicy babci starych mebli. W sklepach bez trudu znajdziesz postarzane przedmioty, które do złudzenia przypominają meble z wiejskiej chaty. W prowansalskiej kuchni obowiązkowymi elementami są: rzeźbiony kredens, bielony stół z litego drewna, czy typowe krzesła z krzyżakiem.
Dodatki
O ile w kuchni skandynawskiej dodatki nie powinny przytłaczać przestrzeni, o tyle we wnętrzach prowansalskich należy zadbać o jak największą ilość ozdób. Nie muszą to być jednak bezużyteczne bibeloty. Wręcz przeciwnie – stylizowane na stare, blaszane pojemniki na mąkę czy cukier, ceramiczny dzbanek w pudrowym kolorze lub zastawa z kwiatowym zdobieniem przydadzą się w każdej kuchni. Istotnym dodatkiem francuskich przestrzeni są tkaniny. Na oknach nie może zabraknąć zasłon, a na stole obrusa. Całość dopełniają poduszki ułożone w nieładzie na krzesłach, które zachęcają do tego, aby na nich usiąść i odpocząć.
Motywy
Zarówno kuchnia, jak i inne pomieszczenia inspirowane francuską wsią, są bogate w stale powtarzające się motywy:
- Lawenda – najpopularniejszy symbol Prowansji. Lawendowe pola przywodzą na myśl spokój, który możesz przenieść do swojego domu. Motyw lawendy znajdziesz na tkaninach, naczyniach, a nawet meblach.
- Kwiaty – najlepiej drobne, które przypominają kwitnącą łąkę. Kwiatowe wzory ożywią twoją kuchnię i dodadzą wnętrzu romantyzmu, jednak stosuj ten motyw z umiarem. Przesyt może spowodować, że kuchnia stanie się zbyt cukierkowa.
- Krata – klasyczny motyw, który możesz wykorzystać, urządzając prowansalską kuchnię. Doskonałym wyborem jest duża, pastelowa krata umieszczona na obrusie lub zasłonach.
Chociaż prowansalskie kuchnie stanowią niemal całkowite zaprzeczenie wnętrz skandynawskich, coraz częściej znajdziemy aranżacje, które łączą oba style. Jeśli inspiruje cię francuska elegancja, a jednocześnie zachwyca chłód Północy, wybierz meble z mniejszą ilością zdobień, zrezygnuj z nadmiaru dodatków i kolorów. Dzięki temu stworzysz nowoczesną, a zarazem sielską przestrzeń.