Łazienki w stylu retro w niczym nie przypominają wnętrz, jakie spotykamy w większości polskich domów. Nie znajdziemy w nich rogowych wanien zabudowanych kafelkami ani tym bardziej kabin prysznicowych z pleksi. Dopracowane w najdrobniejszych detalach łazienki retro zachwycają niepowtarzalnym klimatem i niewymuszoną elegancją.
Stworzenie niebanalnej aranżacji łazienki wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Chociaż oferta kafli, mebli, ceramiki i armatury jest olbrzymia, trudno dobrać poszczególne elementy w taki sposób, aby stanowiły spójną całość. Styl retro, pomimo że na pierwszy rzut oka może się wydawać dość pretensjonalny, przy odrobinie konsekwencji i rozwagi, sprawdzi się nawet w niewielkiej łazience.
Styl retro czy styl prowansalski?
Styl retro mylony jest często ze stylem prowansalskim i odwrotnie. Obie stylistyki nieco się jednak od siebie różnią. Wnętrza inspirowane Prowansją są dużo bardziej „cukierkowe” i romantyczne. Łazienka w klimacie retro może być minimalistyczna, pozbawiona ozdobnych bibelotów, a mimo to nawiązywać do francuskiego szyku. Uzasadnione jest z koeli nazywanie stylu retro stylistyką vintage.
Czerń i biel
Pierwsza i chyba najważniejsza różnica pomiędzy stylem prowansalskim a retro to wykorzystywana kolorystyka. O ile łazienki nawiązujące do stylistyki Prowansji są utrzymane głównie w barwach beżu i lawendy, o tyle wnętrza retro (zwłaszcza te, które wpisują się w trend modern retro) są zdominowane przez kontrastowe połączenie czerni oraz bieli. Najlepiej, gdy cała łazienka jest biała, a wybrany element czarny, przykładowo – wanna, szafki pod umywalkę lub terakota ułożona w biało-czarną szachownicę. Charakterystycznym elementem łazienki w stylu vintage są białe, półmatowe, prostokątne kafle układane naprzemiennie lub płytki imitujące białą cegłę.
Armatura w kolorze miedzi i złota
Barwy w łazience retro są dość silnie zdefiniowane. Obok czerni i bieli we wnętrzu nie może zabraknąć detali w odcieniu oksydowanego złota lub miedzi. Bateria znajdująca się przy wannie, krany, rama lustra, karnisz oraz lampa – to tylko niektóre elementy, dzięki którym „przemycimy” złoty kolor do naszej łazienki. Ważne, aby miedziane dodatki były stylizowane na stare, pochodzące z dawnej epoki (gięty kran z kurkami, ozdobny kinkiet lub owalne lustro).
Wolnostojąca wanna
Wolnostojąca wanna to chyba jeden z tych elementów, bez którego nie może się obejść żadna łazienka w stylu vintage. Dawniej tego rodzaju wanna była uznawana za zbyt snobistyczną i ekstrawagancką, obecnie staje się równie popularna, co tradycyjne wanny wymagające obudowy z kafli. Kiedy urządzamy łazienkę w stylu retro, warto poświęcić nieco więcej uwagi na wybór ceramiki, ponieważ to właśnie umywalki i wanna nadają ton całemu wnętrzu. Podobnie jest w przypadku armatury. Baterie umywalkowe instalowane w ścianie lub wolnostojąca deszczownica sprawią, że łazienka nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Meble łazienkowe w stylu retro
Łazienka utrzymana w stylu modern retro jest raczej minimalistyczna i surowa, dlatego nie ma w niej zbyt wielu mebli. Najczęściej wystarczy jedynie szafka pod umywalkę oraz komoda na metalowych nóżkach. Niewielki taboret ustawiony obok wanny lub czarna drabina oparta o ścianę mogą natomiast służyć jako miejsce na ręcznik i kosmetyki.