Przyjęcie w ogrodzie – jak urządzić ogród łatwo zorganizować w nim imprezę?
Impreza w ogrodzie to świetna alternatywa dla przyjęć organizowanych w lokalach. Nie musimy obawiać się o wolny termin w restauracji czy o zbyt wysokie koszty, które mogą nadszarpnąć budżet. Rozwiązanie to daje niezwykłą elastyczność i pozwala świetnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Jak w takim razie przygotować się do przyjęcia ogrodowego i o czym warto pamiętać?
Impreza w restauracji czy w ogrodzie?
Podczas planowania większego przyjęcia czeka nas wybór odpowiedniego miejsca. Automatycznie zaczynamy wtedy przeglądać oferty restauracji i lokali gastronomicznych, które organizują takie imprezy. Niestety, bardzo często pojawia się problem z dostępnością wybranego terminu. Zwłaszcza wtedy, gdy przyjęcie ma się odbyć w sezonie letnim, a liczba lokali w okolicy jest ograniczona. Nie bez znaczenia są również koszty zorganizowania takiego przyjęcia – im większa liczba gości i atrakcji, tym wyższa cena. Przyjęcie ogrodowe to znacznie mniejszy wydatek i większa elastyczność wyboru terminu – możemy zorganizować je dokładnie wtedy, gdy mamy na to ochotę.
Trzeba jednak przyznać, że organizacja wydarzenia w restauracji zdejmuje z nas większą część obowiązków. Nie musimy przygotowywać jedzenia, organizować odpowiedniej liczby miejsc dla gości czy sprzątać po imprezie pełnej wrażeń. Przyjęcie w ogrodzie wymaga od nas nieco więcej zaangażowania i zaplanowania większej liczby szczegółów.
Zalety przyjęcia w ogrodzie
Wielką zaletą przyjęcia w ogrodzie jest fakt, że nie musimy dokonywać rezerwacji w lokalu na wiele dni lub tygodni przed wydarzeniem. Nie jesteśmy zobligowani też do wpłacenia zadatku lub zaliczki, które w razie problemów często przepadają. Może zdarzyć się przecież tak, że nasze plany ulegną zmianie i imprezę będzie trzeba przełożyć.
Przyjęcie ogrodowe możemy zaplanować w idealnym dla nas terminie, a za jego organizację zapłacimy znacznie mniej. Nasi goście będą czuli się swobodniej, a zaproszone dzieci będą mogły bawić się na świeżym powietrzu bez ograniczeń. Impreza w ogrodzie to także możliwość dłuższego biesiadowania – nie jesteśmy ograniczeni ramami czasowymi lokalu. Dzięki temu możemy świętować nawet do rana!
O czym warto pamiętać, planując przyjęcie ogrodowe?
Ogród to idealne miejsce na przygotowanie zarówno luźnego spotkania, jak i formalnego wydarzenia. Można zorganizować tu kameralny wieczór ze znajomymi, rodzinne spotkanie przy grillu, a nawet przyjęcie komunijne lub weselne. Podczas planowania warto wziąć jednak pod uwagę liczbę gości i powierzchnię, jaką dysponujemy. W zależności od naszych oczekiwań i potrzeb, możemy przygotować wszystko sami lub postawić na wsparcie profesjonalistów. Nieformalne spotkania z łatwością zorganizujemy samodzielnie. Jeśli planujemy bardziej oficjalne wydarzenie, możemy skorzystać z opcji cateringu, animatora, wynajęcia mebli ogrodowych lub sprzętu muzycznego. Pod uwagę trzeba wziąć także termin, najlepiej postawić na późną wiosnę, lato lub wczesną jesień. W tym okresie mamy większą gwarancję sprzyjających warunków atmosferycznych.
Przed przyjęciem należy zadbać też o wygląd ogrodu – skosić trawę, przyciąć drzewka i wyczyścić meble ogrodowe. Te zabiegi pielęgnacyjne przygotują przestrzeń, nadając jej uroku. Aby trawa była gęsta i sprężysta, można kilka tygodni wcześniej posypać ją specjalnym nawozem. Przyspieszy on jej wzrost i dobrze ją zagęści. Ogród powinien być schludny i zadbany, aby nasi goście mogli się w pełni zrelaksować i odprężyć.
Jak przygotować ogród na przyjęcie?
Planując imprezę w ogrodzie najczęściej obawiamy się deszczu, który może pokrzyżować nasze plany nawet latem. Jeśli nie dysponujemy tarasem lub zadaszeniem, należy zaopatrzyć się w namiot ogrodowy – zapewni on suche miejsce do biesiadowania. Warto zadbać też o odpowiednią liczbę miejsc siedzących i stołów, przy których zjemy posiłek. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy podczas przyjęcia zamierzamy serwować dania dla każdego uczestnika. W przypadku szwedzkiego stołu z przekąskami lub jedzenia z grilla nie jest to tak ważne. Możemy przygotować mniejszą liczbę krzeseł, wygodne leżaki ogrodowe oraz wysokie stoliki, przy których można jeść na stojąco.
Przyjęcie ogrodowe wymaga też odpowiedniego oświetlenia oraz dekoracji, które nadadzą mu wyjątkowego charakteru. Warto postawić na klasyczne, mocniejsze lampy, a także klimatyczne lampiony, latarenki i świece. Dzięki temu wieczorem wydzielimy strefy, w których będzie można komfortowo zjeść posiłek lub oddać się rozmowie w nieco bardziej intymnej atmosferze. Ogród można udekorować kwiatami w donicach i wazonach, girlandami, papierowymi rozetami lub sznurami malutkich lampeczek solarnych.
Przyjęcie komunijne w ogrodzie
Częstym problemem podczas planowania przyjęcia komunijnego jest dostępność odpowiedniego lokalu. Komunie organizowane są najczęściej w maju, co znacznie utrudnia rezerwację i ogranicza wybór restauracji. Rodzice muszą liczyć się także z wysokimi kosztami, zwłaszcza wtedy, gdy chcą zaprosić większą liczbę gości. Świetną alternatywą dla klasycznego przyjęcia jest więc komunia w ogrodzie – rozwiązanie, które daje dużą elastyczność i swobodę.
Krzesła, stoły i namiot ogrodowy
Przyjęcie komunijne wiąże się z koniecznością zapewnienia gościom miejsc siedzących przy stołach. Rzadko decydujemy się na jedzenie z grilla i luźną atmosferę, a znacznie częściej wybieramy klasyczne dania serwowane jedno po drugim. Jeśli nie dysponujemy stołem, przy którym mogą usiąść wszyscy goście, możemy połączyć kilka mniejszych. Ważne, aby były mniej więcej tej samej wysokości, niewielkie różnice można skutecznie ukryć pod obrusem. Dobrym rozwiązaniem będzie też zorganizowanie osobnego stolika dla dzieci, które i tak niewiele czasu spędzają siedząc. Jeśli potrzebujemy dużej liczby krzeseł i stołów, możemy skorzystać z oferty wypożyczalni takiego sprzętu.
Impreza na świeżym powietrzu pozwala przyjemnie spędzić czas w otoczeniu natury. Trzeba jednak pamiętać, że nawet maj i czerwiec nie gwarantują idealnej pogody. Aby zabezpieczyć się przed ewentualnym deszczem, wiatrem oraz chłodem, warto wykorzystać namiot ogrodowy. To niedrogie i praktyczne rozwiązanie, które da nam poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji.
Ważnym elementem każdego przyjęcia komunijnego jest jedzenie. Jeśli zapraszamy niewielką liczbę gości, możemy przygotować je samodzielnie, a następnie podgrzać i podać gościom. Menu nie musi być bardzo rozbudowane – wystarczy kilka zimnych przekąsek, zupa, drugie danie oraz owoce i ciasto. Nie można zapomnieć również o torcie komunijnym, który rozpieści podniebienia gości po obfitym posiłku. W przypadku, gdy planujemy większą imprezę, najłatwiej i najwygodniej będzie skorzystać z opcji cateringu. Firma gastronomiczna przygotuje wybrane dania, a w razie potrzeby zajmie się ich serwowaniem i posprzątaniem ze stołów.
Dekoracje na komunię w ogrodzie
Przyjęcie komunijne w ogrodzie wymaga specjalnej oprawy, dlatego warto zadbać o odpowiednie dekoracje. Na komunii powinna królować biel, jako symbol czystości, niewinności i odnowy życia. Białe obrusy będą świetnym tłem dla kolorowych kwiatów w szklanych wazonach, złotych podkładek pod talerze lub srebrnych sztućców. Dodatki te nadadzą przyjęciu elegancji i stylu. Jeśli mamy ochotę na przełamanie konwencji, możemy postawić na wyraziste barwy, wykorzystując kolorowe bieżniki i chusteczki, papierowe girlandy oraz balony z helem.
Kino plenerowe we własnym ogródku
Ciepłe, letnie wieczory skłaniają do spotkań na świeżym powietrzu. Nie zawsze musi być to jednak tylko standardowy grill lub ognisko z kiełbaskami. Ciekawym pomysłem na zorganizowanie imprezy w ogrodzie ze znajomymi lub rodziną jest kino letnie. O ile często spotkamy się na wspólne oglądanie filmów w mieszkaniu, o tyle rzadko zdarza nam się to robić na zewnątrz. Kino plenerowe jest popularną formą rozrywki w wakacyjnych kurortach, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby seans urządzić w ogródku.
Niezbędnym elementem takiego przedsięwzięcia będzie rzutnik i przedłużacz ogrodowy, który pozwoli podłączyć go do sieci. Film możemy wyświetlić na specjalnym ekranie, jasnej ścianie budynku czy białym prześcieradle. Jeśli nie mamy profesjonalnego sprzętu, możemy wystawić telewizor lub ekran, na którym obejrzymy sens kina letniego. Aby móc się wygodnie rozsiąść warto postawić na leżaki ogrodowe, rozkładane krzesła lub wygodne poduszki do ogrodu. Nie zapomnijmy też o przekąskach i napojach, ciepłych kocach oraz klimatycznych lampionach i sznurach lampek solarnych.